gotowkanajuz.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Biznes i Finanse

Czym jest scoring kredytowy i co na niego wpływa?

Czym jest scoring kredytowy i co na niego wpływa?

Scoring kredytowy jest jednym z czynników, które bank bierze pod uwagę przede wszystkim przed udzieleniem Ci kredytu. Im wyższy scoring, tym dla Ciebie lepiej – oznacza wyższą wiarygodność w oczach instytucji finansowej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co dokładnie ma wpływ na scoring kredytowy oraz w jaki sposób poprawić swoją sytuację.

Czym jest scoring kredytowy?

Scoring kredytowy to taki parametr, który sprawdza Twoją wiarygodność kredytową. Bank analizuje, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że przez kolejne 12 miesięcy będziesz spłacać raty w terminie. W tym celu porównuje Twoją sytuację z sytuacją innych swoich klientów. Im bardziej Twoja sytuacja i profil pokrywają się z tymi klientami, którzy spłacają kredyt, tym masz więcej punktów. 

Co wpływa na scoring kredytowy?

Banki oraz inne instytucje finansowe biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Na scoring kredytowy mają wpływ między innymi:

  • terminowość spłacania innych zobowiązań,
  • liczba różnych kredytów oraz pożyczek,
  • informacje osobiste, np. stan cywilny, wiek, liczba dzieci oraz osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym,
  • stabilność zatrudnienia, rodzaj pracy, wykształcenie,
  • sposób korzystania z kart czy limitów,
  • posiadanie ubezpieczenia na życie.

Różne czynniki zależą od tego, w jakim banku starasz się o kredyt. Dodatkowo sprawdzana jest Twoja ocena kredytowa w BIK, na którą mają wpływ przede wszystkim poprzednie zobowiązania.

Co zrobić, jeśli masz niski scoring kredytowy?

Swój scoring kredytowy w danym banku najlepiej sprawdzić jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt. Dzięki temu unikniesz sytuacji odrzucenia wniosku i zmarnowania czasu na wypełnianie wszelkich formalności. Co w sytuacji, gdy scoring jest niski i istnieje duże ryzyko, że bank nie udzieli kredytu?

Warto skorzystać z kilku rad i opcji, by poprawić swoją wiarygodność w oczach instytucji finansowej. Korzystnie wpłynie przede wszystkim regularna spłata wszystkich zobowiązań, kredytów, pożyczek czy rachunków. Unikaj również korzystania z dodatkowych kredytów czy pożyczek i nie staraj się o kredyt w kilku miejscach jednocześnie. Pamiętaj ponadto o stabilizacji swojego zatrudnienia.

Analiza wniosku o finansowanie może się różnić, np. w zależności od produktu. Przykładowo dużo łatwiej uzyskać faktoring dla biznesu niż kredyt w banku – to dlatego, że w tym pierwszym przypadku ocenie wiarygodności są poddawani także kontrahenci, którzy mają spłacić fakturę. Faktoring jest również dobrym sposobem na to, by np. uniknąć korzystania z pożyczki czy niezapłacenia danin państwowych w terminie, co obniża wiarygodność kredytową.

Przykładowo: czekasz na środki od kontrahenta, który ma 30 dni na spłatę. W tym czasie masz do opłaty ZUS oraz podatki, jednak chwilowo brakuje Ci pieniędzy. Dzięki faktoringowi gotówkę za fakturę otrzymasz od razu. To pozwoli Ci spłacić zobowiązania w terminie, a więc uniknąć odsetek i kar, a także zadbać o wiarygodność na przyszłość.

Udostępnij