gotowkanajuz.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Biznes i Finanse

Platforma transakcyjna. Jak wybrać dobrą ofertę?

Platforma transakcyjna. Jak wybrać dobrą ofertę?

Platforma transakcyjna to najważniejsze narzędzie każdego inwestora. By handel aktywami był jak najmniej problemowy, do wyboru konkretnej oferty należy odpowiednio się przyłożyć.

Początkujący inwestorzy mają przed sobą niełatwe zadanie. By zminimalizować straty i zmaksymalizować zyski, muszą odpowiednio przygotować się do handlu. Poza edukacją i kwestiami merytorycznymi, nie można zapominać o wyborze platformy transakcyjnej. Ze względu na to, że na polskim rynku działa wielu brokerów, znalezienie najlepszej oferty może być źródłem sporych problemów. Można ich jednak uniknąć dzięki znajomości najważniejszych funkcjonalności i parametrów. Tego, jak ocenić daną platformę, dowiecie się z naszego artykułu.

Platforma transakcyjna – jak sprawdzić firmę?

Zacznijmy od kwestii najważniejszej, czyli oceny brokera udostępniającego daną platformę. Pod tym względem kluczowe znaczenie ma wpis do rejestru instytucji nadzoru finansowego danego kraju. Potwierdza on legalność działania brokera i daje pewność, że podlega ono regulacjom. Listę zarejestrowanych w Polsce brokerów prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Odpowiadające jej instytucje w innych krajach to:

  • Australian Securities & Investments Commission
  • China Securities Regulatory Commission
  • Cyprus Securities and Exchange Commission
  • Federal Commission of Securities Market of Russia
  • U.S. Securities and Exchange Commission.

Legalność działania nie daje jednak pewności co do odpowiednio wysokiego standardu obsługi klienta. Dlatego każdą ofertę należy sprawdzić również pod tym kątem. W tym celu można np. przeanalizować opinie dostępne w internecie lub zapoznać się z recenzjami inwestycyjnych guru i innych specjalistów. W sieci znajdziecie też rankingi i szczegółowe porównania poszczególnych platform.

Platforma transakcyjna – koszty i możliwości

Kolejny aspekt, który powinniście wziąć pod uwagę przy wyborze platformy transakcyjnej to koszty obsługi rachunku. Powinny one być jak najniższe – wówczas opłaty pochłoną mniejszą część wypracowanych zysków. Nie bez znaczenia jest też sprawność wpłat i wypłat z rachunku. Muszą być realizowane jak najszybciej i umożliwiać rozliczenia różnymi sposobami (np. na konto bankowe, PayPal itp.).

Ważną cechą platformy jest też różnorodność dostępnych instrumentów. Dobra aplikacja do tradingu powinna umożliwiać handel różnymi aktywami – np. akcjami spółek, obligacjami, opcjami, certyfikatami uczestnictwa w ETF-ach, kontraktami terminowymi czy kryptowalutami. Uwagę zwróćcie też na liczbę rynków. Dobrzy brokerzy obsługują wszystkie znaczące giełdy, forex i rynki krypto.

Platforma transakcyjna – wsparcie inwestorów

Wiedzę niezbędną do rozwijania inwestorskiego warsztatu należy czerpać z różnych źródeł. Jednym z najważniejszych są porady oraz rynkowe analizy dokonywane przez ekspertów. Wybierając platformę, warto zwrócić uwagę, czy swoim użytkownikom oferuje ona dostęp do materiałów edukacyjnych. Ważne jest także wsparcie techniczne pozwalające szybko zrozumieć działanie systemu i w razie potrzeby rozwiązać związane z nim problemy.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij