gotowkanajuz.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Bankowość

Co to jest saldo bankowe?

Co to jest saldo bankowe?

Bankowość cały czas się rozwija, większość operacji wykonuje się w sieci dzięki czemu wszystko jest bardzo sprawne. Warto wiedzieć, czym są elementy składowe każdego konta rachunku oraz co to jest saldo.

Czym jest saldo konta bankowego?

Mimo tego, że większość operacji bankowych opiera się na serwisach internetowych to podstawa działania oraz zasady, na których opiera się bankowość są od lat niezmienne. Saldo to jedna z podstawowych informacji dotyczących konta bankowego. Zasada jest bardzo prosta, rachunek bankowy zasilany jest przelewami z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej czy też z umów, wypłacane są z niego środki na poczet opłat za życie czy innych wydatków. Środki bankowe widniejące na koncie są więc uszczuplane oraz powiększane. Saldo konta to środki finansowe, którymi klient banku może dysponować w danym momencie. Przykładowo, co miesiąc na konto wpływa 4000 zł więc saldo początkowe to 4000 zł, jeśli ma się zlecone regularne opłaty np. ratę kredytu, która wynosi 500 zł to saldo wynosić będzie 3500 zł.

Saldo bankowe a saldo księgowe

Warto nadmienić, że pojęciem salda bankowego można również określić saldo księgowe, czyli środki, które są w danym momencie zaksięgowane i rozliczone przez bank. Można więc przyjąć, że na konto wpływa regularnie 3000 zł, więc bank je musi zaksięgować co czyni te 3000 zł saldem konta. W przypadku gdy ponosi się comiesięczne regularne koszty związane np. z kredytem to saldo jest obniżane o te kwotę. Bardzo ważnym czynnikiem jest to ile bank księguje operacje, czyli ile zajmuje mu obliczanie salda konta. W przypadku wielu banków, takie operacje obliczane są w czasie rzeczywistym, jednakże dalej może to trwać dość długo nawet z kilkudniowym opóźnieniem. Warto korzystać z usług bankowych, które są sprawne i szybkie, ponieważ wtedy ma się pełną kontrolę na swoim rachunkiem bankowym. W przypadku, gdy operacje trwają długo to saldo może nie być dokładnie takie jak powinno być, ponieważ uwzględnia się w nim nie tylko posiadane środki finansowe, ale też te, które zostały wydane i nie zostały jeszcze zaksięgowane.

Saldo rzeczywiste

Warto nadmienić, że klient banku, czyli właściciel konta nie musi martwić się o to, że wyda za dużo pieniędzy. Saldo nie jest zawsze kwotą dostępnych środków. Saldo nie musi faktycznie odzwierciedlać funduszy, którym dysponuje się jako właściciel rachunku bankowego. Środki, które zostały wykorzystane, ale nie są zaksięgowane zostają zablokowane przez bank. Jest to bardzo dobre rozwiązanie z perspektywy klienta, ponieważ ma on rzeczywistą informacje o tym ile pieniędzy ma na koncie. Informacje te dotyczą również zaksięgowanych transakcji oraz blokady na koncie. Suma ta informuje posiadacza o tym, ile rzeczywistych środków może wydać. Gdy bank zaksięguje wszystkie transakcje, to saldo konta będzie miało wartość rzeczywistą. Warto śledzić swój aktualny stan oraz saldo konta, po to aby być pewnym ile rzeczywiście ma się na koncie dostępnych środków. Uniknie się w ten sposób sytuacji, w której niemożliwe jest zapłacenie za jakiś rachunek.

Udostępnij