Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza formuła prowadzenia własnego biznesu. Jest to dobra forma realizacji swoich umiejętności i pomysłów. Odpowiednio zaplanowana firma to źródło znacznie większych zarobków w porównaniu z pracą na etacie. Własny biznes może być również dostawcą dużej dawki satysfakcji. Jak zaplanować i założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.
Pierwszym krokiem jest biznesplan
Pierwszym etapem planowania działalności gospodarczej powinno być sporządzenie biznesplanu. Biznesplan to dokument, który zawiera charakterystykę planowanego przedsięwzięcia. W dokumencie należy skupić się na wskazaniu silnych stron danego biznesu, które mogą przełożyć się na dobry wynik finansowy. Biznesplan powinien również zawierać strategię marketingową, dzięki której firma będzie w stanie przetrwać na rynku w początkowym okresie. Biznesplan nie powinien być dokumentem sporządzanym bez przygotowania. Dobrze napisany biznesplan może dostarczać inspiracji w prowadzeniu firmy nawet przez lata.
Zalety działalności nierejestrowej
Warto jest wiedzieć, że nie każda działalność gospodarcza musi zostać zarejestrowana. Szczególnym przypadkiem jest tutaj działalność nierejestrowa. Jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób usystematyzowany i ciągły. Nie ma tutaj różnicy w porównaniu z tradycyjną zarejestrowaną działalnością jednoosobową. Ważny jest jednak limit osiąganych dochodów w każdym miesiącu. Nie ma potrzeby rejestracji firmy podczas osiągania dochodów, które nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie tym limitem jest 1505 zł. Działalność nierejestrowa jest sposobem na przetestowanie założeń wstępnych biznesplanu przy zachowaniu minimum formalności.
Rejestracja działalności gospodarczej
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej polega na dopełnieniu wielu formalności. Podstawowym wymogiem jest wypełnienie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wniosku należy podać wiele podstawowych informacji. Do najważniejszych należą nazwa firmy i siedziba jej działalności. We wniosku do CEIDG wskazujemy również formę opodatkowania i prowadzenia księgowości w firmie. Wymagane jest również podanie kodów statystycznych PKD charakteryzujących rodzaj prowadzonej działalności.
Zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Działalność jednoosobowa wymaga również zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Początkujący biznesmen może wnioskować o udzielenie Ulgi na start. W ramach Ulgi na start przedsiębiorca płaci przez pierwsze 6 miesięcy wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość opłacania składek do ZUS w obniżonej wysokości przez 24 miesiące po wygaśnięciu Ulgi na start.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to skomplikowane przedsięwzięcie. Wiele pytań może już powstać na etapie zakładania takiej działalności. Sam proces założenia to dopiero początek walki o przetrwanie na rynku. Początkujący biznes musi znaleźć na nim swoje miejsce.