gotowkanajuz.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Biznes i Finanse

Jak założyć firmę? Krótki przewodnik

Jak założyć firmę? Krótki przewodnik

Założenie firmy może być ciekawym sprawdzaniem pomysłu biznesowego. Proces założenia firmy od strony technicznej sprowadzony jest do wypełnienia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to jednak ostatni element całej układanki składającej się na rejestrację działalności gospodarczej. We wniosku do CEIDG należy podać wiele istotnych informacji. Jak założyć firmę i na co należy zwrócić uwagę? W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Zalety działalności nierejestrowej

Początkujący biznesmen ma możliwość przetestowania swojego planu przy zachowaniu minimum formalności. Umożliwia to działalność nierejestrowa. Jest to znakomity sposób na zaznajomienie się z realiami rynku. Można go wdrożyć przed założeniem właściwej działalności. Czym właściwie jest działalność gospodarcza? Jest to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły we własnym imieniu. Działalność nierejestrową można prowadzić w przypadku, kiedy przychody comiesięczne nie przekraczają wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku limit, który umożliwia prowadzenie działalności bez konieczności rejestracji to 1505 złotych.

Jak wybrać nazwę firmy?

Każda działalność gospodarcza musi mieć swoją nazwę. Wybór nazwy firmy jest wbrew pozorom ważnym etapem w procesie zakładania działalności gospodarczej. W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną nazwa musi zawierać imię i nazwisko tej osoby. Do nazwy można dodać dodatkowy człon według własnego uznania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby nazwa firmy była w jak największym stopniu niepowtarzalna i respektowała prawa patentowe innych podmiotów działających na rynku.

Jaki adres firmy podać?

Ważnym zagadnieniem w przypadku rejestracji działalności gospodarczej jest podanie adresu firmy. Wnioskodawca ma w tym zakresie dowolność. Może podać w tym punkcie swój adres domowy, adres biura lub też dowolny inny. Wymogiem jest jednak posiadanie odpowiedniego tytułu prawnego do adresu siedziby firmy, który podany zostanie we wniosku. Dobrze jest również zadbać o efektywny obieg korespondencji pod adresem siedziby. Na ten adres będzie przychodzić cała urzędowa korespondencja dotycząca funkcjonowania firmy.

Podatki i księgowość w firmie

Wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej to dokument, w którym należy wskazać formę rozliczeń z fiskusem. Wnioskodawca może rozliczać się na kilka sposobów. Ma do wyboru rozliczenie na zasadach ogólnych, według stawki liniowej oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Na tym etapie należy wskazać też formę prowadzenia księgowości w firmie. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rozliczania podatku dostępne są na stronie biznes.gov.pl. Wybór formy opodatkowania to nie koniec formalności. Należy też podać kody PKD. Są to kody statystyczne, które charakteryzują przedmiot działalności firmy.

Założenie rachunku firmowego

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi założyć odrębny rachunek firmowy. Prowadzenie finansowych spraw firmy na tradycyjnym koncie osobistym nie jest najlepszym pomysłem. Transakcje prywatne mogą pomieszać się z transakcjami generowanymi w działalności gospodarczej. Wybór rachunku firmowego nie jest łatwym zadaniem. Banki prześcigają się w ofertach. Warto na tym etapie poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie potencjalnych korzyści wynikających z założenia rachunku w danym banku.

Podsumowując, założenie firmy jest dość skomplikowanym procesem. Podczas kompletowania informacji do wniosku o założenie działalności gospodarczej należy odpowiedzieć na wiele pojawiających się wątpliwości. Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy zadań do wykonania. Taka lista może ułatwić uporządkowanie wszystkich zagadnień.

Udostępnij