Otworzenie własnej działalności gospodarczej jest dla niektórych spełnieniem zawodowych marzeń. Możliwość połączenie pasji z biznesem oraz wizja wysokich zarobków kuszą na tyle, że wiele osób decyduje się porzucić etat na rzecz zostania swoim własnym szefem. Skąd jednak biorą na to środki?
Dotacja na otwarcie firmy
W dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych form wspierania aspirujących przedsiębiorców są różnego rodzaju dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pieniądze pochodzące najczęściej ze środków Unii Europejskiej, przyznawane są za pośrednictwem Urzędów Pracy, Urzędów Marszałkowskich, czy innych instytucji, jak na przykład Inkubatory Przedsiębiorczości. Dotację można otrzymać w formie całkowicie bezzwrotnej lub w postaci niskooprocentowanej pożyczki. O pieniądze mogą starać się osoby spełniające odpowiednie kryteria, zależne od regulaminu danego konkursu. Dotacja na otwarcie firmy przyznawana jest najczęściej na podstawie przygotowanego biznesplanu. Może mieć ona formę jednorazowego zastrzyku gotówki na pokrycie kosztów zakupu sprzętu, czy przystosowania lokalu lub dodatkowych comiesięcznych przelewów na bieżące koszty prowadzenia działalności, takie jak ZUS, albo czynsz. Pieniądze pochodzące z dotacji należy rozdysponować ściśle z przedstawionym wcześniej bilansem, a firmy nie wolno zamknąć, ani zawiesić przed upływem określonego w umowie terminu.
Jak uzyskać dotację na otwarcie firmy?
Żeby otrzymać dofinansowanie na stworzenie własnej marki, przede wszystkim należy opracować szczegółowy biznes plan według wytycznych instytucji udzielającej wsparcia. W jego ramach najczęściej trzeba przeprowadzić badanie rynku, polegające na określeniu konkurencji i grupy docelowej, a także przygotować szczegółowy kosztorys. Konieczne jest również opracowanie tak zwanej analizy SWAT, która pozwala wskazać mocne i słabe strony pomysłu. Dużym plusem jest innowacyjność przedsięwzięcia, a także zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe, przebyte kursy oraz predyspozycje personalne przyszłego właściciela firmy. Na niekorzyść natomiast mogą działać takie czynniki jak rosnące koszty zatrudnienia, czy nieznany brand. Starając się o dotację na otwarcie działalności gospodarczej, trzeba się również liczyć z koniecznością przygotowania szczegółowej prognozy finansowej w oparciu o planowany cennik swoich usług bądź produktów. By osoba oceniająca projekt przyznała środki na jego realizację, szacowane przychody z działalności w zestawieniu z przewidywanymi kosztami muszą wskazywać na rentowność biznesu.
Dotacja na otwarcie firmy dla wielu osób jest szansą na spełnienie swoich zawodowych aspiracji. Rokrocznie przy pomocy środków unijnych powstają dziesiątki restauracji, sklepów, butików i wielu innych miejsc prowadzonych przez prawdziwych pasjonatów. Choć sama procedura przyznawania dofinansowań zdaje się być skomplikowana, to z pewnością opłaca się przebrnąć przez formalności, by później latami cieszyć się niezależnością, zarówno twórczą, jak i finansową.