gotowkanajuz.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Praca

Ile trwa urlop macierzyński?

Ile trwa urlop macierzyński?

Każda kobieta, która urodziła dziecko, może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Są to specjalne przywileje związane z macierzyństwem, dostępne niemalże w każdym kraju. Długość trwania poszczególnych urlopów reguluje prawo.

Urlop a opieka nad dzieckiem

Pojawia się wiele wątpliwości na temat tego, czy czas spędzony z dzieckiem można nazwać urlopem. W praktyce jest to czas wytężonej pracy, kiedy kobieta prawie w ogóle nie śpi, ponieważ intensywnie zajmuje się nowonarodzonym dzieckiem. Szczególnie wtedy, kiedy jest to pierwsze dziecko, trzeba nauczyć się wszystkiego od początku, ponieważ teoria zaczerpnięta z książek w ogóle nie przekłada się na realne życie. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. Wiele dzieci ma problemy z jedzeniem, spaniem. Do tego dochodzą rozmaite choroby, począwszy od zwykłych przeziębień, aż po bardziej skomplikowane problemy skórne i inne kłopoty, które wymagają wizyty u specjalistów. Czasami oczywiście ojciec dziecko ma możliwość włączenia się w te wszystkie obowiązki, ale zazwyczaj to kobieta jest bardziej obciążona zajęciami związanymi z urodzeniem dziecka.

Żłobek czy niania?

Wsparcie dla rodziców, jeśli chodzi o opiekę nad maluchem, jest żłobek. Na rynku funkcjonują żłobki prywatne i państwowe. Za żłobek prywatny trzeba oczywiście sporo zapłacić, ale w zamian można oczekiwać profesjonalnej opieki i różnych zajęć dodatkowych, która korzystnie wpłynął na rozwój malucha. Żłobki prywatne zazwyczaj czynne są dłużej niż żłobki państwowe, dzięki czemu rodzice mogą odebrać dziecko dopiero po pracy. Jeżeli kobieta chce szybko wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, musi skorzystać z profesjonalnej pomocy, jeśli nie ma do dyspozycji babci lub innego członka rodziny. Można oczywiście znaleźć nianię, trzeba tylko sprawdzić jej referencje. Ile trwa urlop macierzyński i rodzicielski? Kobieta może spędzić w domu rok po urodzeniu dziecka, później może też wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, powinna uzgodnić to ze swoim pracodawcą.

Ciąża a reakcja pracodawcy

Każdy pracodawca inaczej reaguje na wiadomość, że jedna z jego pracownic spodziewa się dziecka. Wiadomo, że ciąża wiąże się z tym, że kobieta już wkrótce opuści miejsce swojej pracy i uda się na urlop macierzyński, później rodzicielski, a być może i wychowawczy. Dlatego też konieczne jest zatrudnienie kogoś na zastępstwo. Wielkie korporacje wliczają sobie w koszty działalności takie zmiany. Trzeba zatrudnić nową osobę i wszystkiego nauczyć od podstaw. Może być to trudne dla małych firm, ponieważ jeżeli w ciążę zachodzi kilka pracownic, koszty związane z wypłaceniem wynagrodzenia chorobowego mogą okazać się zbyt wysokie i doprowadzić do bankructwa firmy. Dlatego też można spotkać się na rynku z tendencją do odmawiania zatrudnienia młodym kobietom. Jeżeli na rozmowie pojawiają się pytania związane z planami związanymi z dziećmi, jest to niezgodne z prawem, ale z drugiej strony trudno dziwić się właścicielowi małej firmy, że dba o swój interes.

Udostępnij