Zasady rozsądnego pożyczania pieniędzy – jak uniknąć długów?


W pożyczaniu pieniędzy nie ma absolutnie nic złego, jeśli tylko robimy to z głową. Wielu klientów banków oraz firm pożyczkowych popełnia jednak poważne błędy. Konsekwencje mogą być opłakane dla naszego budżetu. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć długów oraz problemów finansowych. Jak pożyczać pieniądze by było to dla nas w pełni opłacalne i bezpieczne?

Dokładna analiza swojej sytuacji finansowej

Oczywiście banki i firmy pożyczkowe weryfikują zdolność kredytową klienta aby ocenić, czy będzie on w stanie spłacać zobowiązanie. Jednak to my powinniśmy wcześniej upewnić się, czy kredyt nie będzie dla nas dużym obciążeniem. Warto przeprowadzić symulację kosztów i sprawdzić ile środków będziemy musieli przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty zobowiązania. Jeśli pieniądze, które pozostaną nam na życie nie stanowią odpowiedniego buforu bezpieczeństwa, powinniśmy dążyć do poprawy sytuacji finansowej i wstrzymać się z podjęciem pożyczki gotówkowej.

Przemyślane i sprawdzone pożyczki gotówkowe

Przed podjęciem zobowiązania powinniśmy zadać sobie pytanie, czy jest to absolutnie konieczne. Jeśli potrzebujemy pieniędzy na niezbędny zakup i nie mamy czasu do stracenia, kredyt wydaje się nieunikniony. Jeżeli jednak istnieje możliwość zgromadzenia potrzebnych środków w stosunkowo niedługim okresie czasowym, oszczędzanie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że każdy kredyt wiąże się z odsetkami i dodatkowymi kosztami. Warto zrobić wszystko aby zminimalizować straty ponoszone przez nasz portfel.

Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi

Wielu pożyczkobiorców zaciąga niewielkie zobowiązania, a następnie ma problem by spłacić wszystkie otwarte pożyczki i kredyty. W celu uregulowania otwartego zadłużenia, klienci decydują się na kolejną pożyczkę. Ze względu na trudniejszą sytuację finansowa może ona zostać udzielona na bardzo niekorzystnych warunków. Jeśli kilka otwartych długów obciąża nasz budżet domowy do granic możliwości, rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Pozwala on połączyć wszystkie długi w jedno większe zobowiązanie z wygodniejszymi warunkami spłaty.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>