Sposoby na nagłe wydatki – jak odzyskać płynność finansową?

Odzyskiwanie płynności finansowej

Niespodziewane wydatki mogą spotkać każdego z nas. Gdy dysponujemy oszczędnościami odłożonymi na „czarną godzinę” jesteśmy w stanie spokojnie poradzić sobie z taką sytuacją. Co możemy jednak zrobić w sytuacji, gdy nie mamy ani jednej wolnej złotówki i gonią nas terminy? Przede wszystkim nie panikować. Aby uniknąć spirali zadłużenia i odzyskać płynność finansową, trzeba opracować dokładny plan działania. Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci uporać się z nagłymi i nieprzewidzianymi wydatkami.

Zaplanuj budżet domowy na najbliższy okres

Najgorsze co możemy zrobić gdy naglą nas kolejne wydatki to zacząć panikować i podejmować pochopne decyzje. Zamiast tego, warto podjąć racjonalne kroki, które pomogą nam uporać się z problemem. Sporządzenie dokładnego budżetu pozwoli ocenić sumę wszystkich przychodów, uporządkować wydatki ze względu na termin, a także zaplanować ewentualne cięcia, które pozwolą pozyskać dodatkowe środki. Teraz pozostaje zacisnąć pasa i szukać oszczędności w każdym aspekcie codziennego życia. Zaczynamy od najpilniejszych wydatków stopniowo rozluźniając listę. Prowadzenie budżetu domowego to powszechna praktyka w wielu europejskich krajach.

Sprzedaj zalegające w domu rzeczy

Bardzo często nie zdajemy sprawy z tego, jak wiele zbędnych przedmiotów znajduje się w naszym domu, piwnicy, strychu czy garażu. Gdy sytuacja finansowa jest dobra, nie mamy szczególnej motywacji by się tym interesować. Gdy z każdej strony atakują nas nagłe wydatki, warto zastanowić się nad sprzedażą niepotrzebnych rzeczy. To prosty i skuteczny sposób pozyskania dodatkowych środków finansowych. Na aukcji sprzedasz absolutnie wszystko: Używane ubrania, książki, sprzęt elektroniczny, płyty. Nawet nie spodziewasz się jak dużo pieniędzy może Ci zapewnić wielka wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy.

Zastanów się nad pracą dorywczą

Po ośmiu godzinach na etacie zwykle brakuje nam energii na cokolwiek, a co dopiero na spędzenie kolejnych godzin przy pracy dorywczej. Gdy znajduje my się pod ścianą, zawsze znajdziemy w sobie pokłady dodatkowej motywacji do działania. Możemy pójść w ślady freelancerów i poszukiwać zlecenia prac, których jesteśmy w stanie się podjąć. Możemy zacząć udzielać korepetycji z dziedziny, w której czujemy się mocni. Możemy zostać kierowcą pewnych firm nielubianych przez taksówkarzy. Możliwości jest naprawdę dużo. Sam Internet może nam zaoferować przynajmniej kilkadziesiąt pomysłów nieźle płatnej pracy dorywczej.

Sprawdź oferty dobrych pożyczek gotówkowych

Gdy powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, zawsze możemy zastanowić się nad pożyczką gotówkową. Kiedy jest to dobry pomysł? Przede wszystkim w sytuacjach gdy problemy finansowe są przejściowe i mamy pewność, że w przyszłym miesiącu zdobędziemy środki, które pozwolą wyjść na prostą. Wtedy, chwilówka na korzystnych warunkach może być całkiem niezłym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy damy radę spłacić taką pożyczkę, absolutnie nie powinniśmy się na nią decydować. To pierwszy krok w stronę spirali zadłużenia. Pieniądze możemy również pożyczyć od bliskich, ale pamiętajmy, że tu na szali kładziemy także dobre relacje.

Zdobądź wiedzę na temat oszczędzania pieniędzy

Z całą pewnością lepiej zapobiegać takim sytuacjom niż rozpaczliwie szukać ostatniej deski ratunku. Przed nagłymi wydatkami może nas ocalić poduszka finansowa, która pozwoli bardzo szybko uregulować należności bez szargania swojej płynności finansowej. Warto zatem zdobyć wiedzę na temat oszczędzania pieniędzy i stworzyć cenny bufor. Z czasem możemy poszerzać swoją wiedzę np. o bezpieczniejsze metody inwestowania. W ten sposób przybliżymy się do niezależności finansowej i nie będziemy musieli sięgać po radykalne środki w razie nagłych wydatków.

Jak radzić sobie z nagłymi wydatkami – podsumowanie

Przede wszystkim – nie panikować. Stwórz plan działania i zastanów się, gdzie możesz znaleźć dodatkowe oszczędności. Zacznij od najpilniejszych wydatków i stopniowo odzyskuj płynność finansową. Pamiętaj, że przy bardzo pilnych wydatkach pomóc może praca dorywcza lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Gdy pozwala na to Twoja zdolność kredytowa, zawsze możesz zaciągnąć pożyczkę gotówkową.

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>