Minimalne wynagrodzenie a komornik, czyli słów parę o egzekucji komorniczej z najniższej krajowej

Egzekucja z wynagrodzenia to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań przez komorników. Polega na zajęciu pensji i odtrącaniu od niej co miesiąc pewnej sumy pieniędzy. Jak to jednak wygląda przy minimalnej pensji? Jaka jest zależność między najniższa krajowa a komornik? Sprawdzamy!

Najniższa krajowa a komornik – jak to wygląda?

Osoby, które mają do czynienia z komornikiem, pewnie drżą w tej chwili o swoje wynagrodzenie, bo skoro nie było nas stać na spłatę zobowiązań, to jak stawić czoła komornikowi. Najniższa krajowa zapewnia nam niecałe 1700 zł na rękę. Biorąc pod uwagę fakt, że życie jest bardzo drogie, szybko dojdziemy do wniosku, że nie starcza na pokrycie bieżących potrzeb. A co dopiero mowa, żeby spłacić komornika. Jednak komornik nie pyta, tylko bierze, ale nie zawsze może.

Co to oznacza? Jego też obowiązują pewne zasady. Jedna z nich mówi, że istnieje kwota wolna od zajęcia komorniczego i jest nią właśnie najniższa krajowa, czyli te niecałe 1700 zł netto. W takich przypadkach komornik z dłużników, którzy mają najniższą pensję, nie zabierze ani grosza. Egzekucja komornicza z wynagrodzenia może mieć miejsce tylko wtedy, gdy dłużnik zarabia więcej niż 1700 zł netto.

Jeśli nie egzekucja z pensji to skąd?

Sprawa najniższa krajowa a komornik może dla wielu skończyć się pomyślnie, w końcu komornik nie zajmie wynagrodzenia, bo mu na to prawo nie pozwala. Jednak nie ma powodów do zadowolenia, bo przecież komornik nie zrezygnuje z postępowania, ani też nie umorzy długu. Po prostu sięgnie po inne rozwiązania. Jednym z nich będzie zajęcie majątku. Przede wszystkim może zacząć od zajęcia pojazdów – od samochodu osobowego, po dostawcze, motory, skutery, czy rowery. Jeśli to nie pokryje zadłużenia, sięgnie po kolejne rzeczy, w tym wyposażenie domu. W ostateczności może skończyć się także zajęciem mieszkania, domu lub działki. Dlatego warto dołożyć starań, aby jak najszybciej spłacić komornika, ponieważ dzięki temu można uniknąć naprawdę poważnych kłopotów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>