Kto dostanie 13 emeryturę?

Komu przysługuje trzynasta emerytura? To pytanie, które zadaje sobie wielu rencistów i emerytów w Polsce. Jeśli Ty również szukasz odpowiedzi na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z treścią naszego artykułu! Znajdziesz w nim nie tylko informacje o tym, kto dostanie trzynastą emeryturę, ale dowiesz się także, w jakiej wysokości i kiedy będą wypłacane.

Trzynasta emerytura – co to takiego?

Wielu z nas spotkało się z terminem trzynastej pensji, lecz nigdy wcześniej tego typu świadczenia nie były wypłacane emerytom. Czym jest więc trzynasta emerytura? Trzynastka dla emerytów pochodzi z programu Emerytura Plus i to nic innego, jak jednorazowe świadczenie pieniężne, które jak zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńskie, będzie wypłacone emerytom i rencistom. Ustawę o wypłacie 13. emerytury podpisał 23 kwietnia 2019 roku, prezydent Andrzej Duda, co tylko daje pewność, że wspomniane świadczenie faktycznie dotrze do zainteresowanych. Trzynasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, a nie na wniosek, co oznacza, że otrzyma ją każda upoważniona osoba i nie musi podejmować żadnych kroków, wypełniać i składać żadnych wniosków o przyznanie świadczenia.

Kto może liczyć na dodatkowe świadczenie?

Trzynastą emeryturę ma dostać w sumie 9 milionów 800 tysięcy osób – emerytów i rencistów. Kto dokładnie zalicza się do grupy uprawnionych osób tego typu świadczenia? Przede wszystkim są to renciści i emeryci korzystający z powszechnego systemu ubezpieczeniowego. Na dodatkową pensję mogą liczyć renciści i emeryci rolnicy, jak również osoby, które otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne oraz świadczenia przedemerytalne. Trzynasta emerytura przysługuje również osobom, którym wypłacane są enty socjalne, renty rodzinne, renty inwalidzkie oraz renty wojenne.

Trzynasta emerytura- ile wyniesie świadczenie i kiedy będzie wypłacane?

Trzynasta emerytura wyniesie 1100 zł brutto, a na rękę uprawnieniu emeryci i renciści otrzymają 882,25 zł. Pierwsze wypłaty mogą być już realizowane pod koniec kwietnia i zakończyć się na początku czerwca.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>