Ile zarabiają nauczyciele?

Wiele osób uważa, że nauczyciele są szczęściarzami i mają najlepszą pracę. Wolne weekendy, ferie, wakacje i święta. Rzeczywistość już nie jest tak słodka, jak się przyjrzymy płacy nauczycielom. Zastanawiasz się, ile zarabiają polscy nauczyciele? Sprawdzamy!

Cała prawda o pensji nauczycieli

Praca nauczyciela jest jednym z bardziej wymagających zawodów. Wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, uzupełniania wiedzy oraz odpowiedniego podejścia do  dzieci. Niestety ich pensje są niewspółmierne do wysiłku wkładanego w pracę. Rząd cały czas mówi o podwyżkach, część z nich nawet weszła w życie, lecz to zdecydowanie za mało, by nauczyciele mogli powiedzieć, że godnie zarabiają.

Ile w takim razie zarabiają nauczyciele?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, w szczególności te, które myślą o kształceniu się w tym kierunku. Zarobki nauczycieli są różne i zależą one od wielu czynników. Jakich? Przede wszystkim od stażu pracy, stopnia, jak również placówki, w której pracują. W zawodzie nauczyciela wyróżnia się cztery stopnie awansu, tj. nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany oraz nauczyciel dyplomowany. Nauczyciel, który rozpoczyna pierwszą pracę, uzyskuje stopień stażysty i to właśnie jego zarobki są najniższe. Najwięcej zarobić może nauczyciel dyplomowany, choć i jego zarobki w porównaniu do nakładu pracy nie są zadowalające. Podaje się, że średnie zarobki nauczyciela kształtują się około 2000 zł netto, więc faktycznie, jak za tak wymagającą pracę, zarobki mogą budzić wiele emocji.

Jak zwiększyć zarobki?

Istnieje kilka możliwości na to, by nauczyciel mógł zwiększyć swoje dochody. Przede wszystkim istnieje wiele dodatków, które może otrzymać. Dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny, czy dodatek za wysługę lat to tylko kilka przykładów. Warto pamiętać, że co roku nauczyciele otrzymują też trzynastą pensję, mogą również otrzymać nagrodę dyrektora lub nagrody jubileuszowe. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyciel dorabiał sobie w wolnej chwili, na przykład udzielając korepetycji.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>