Barometr Providenta: na Wielkanoc wydamy 563 zł

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Tym razem badanie zrealizował PBS w marcu 2019 roku na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+ i jak z niego wynika, Polacy na tegoroczne święta wielkanocne planują wydać 563 zł. Kwota w porównaniu do ubiegłego roku nieznacznie wzrosła, lecz w stosunku do 2017 roku już robi wrażenie. Jesteś ciekawy wyników otrzymanych z badania Barometru Providenta? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Święta w Polsce, czyli ile wydamy na Wielkanoc 2019

Z badań przeprowadzonych przez Barometr Providenta dowiedzieliśmy się, że blisko połowa Polaków na tegoroczne święta wielkanocne planuje przeznaczyć aż 563 zł. W porównaniu do 2018 roku kwota ta wzrosła aż o 43 zł, a w stosunku do 2017 roku aż o 140 zł. Największe wydatki na organizację świąt zadeklarowały rodziny z dziećmi i jak wynika z badań, wydadzą około 615 zł. Z kolei osoby bezdzietne planują przeznaczyć na święta 460 zł. Dane to nie uwzględniają podziału na miejsce zamieszkania, co oznacza, że Wielkanoc 2019 będzie kosztowała praktycznie tyle samo mieszkańców dużych aglomeracji, jak i obszarów wiejskich.

Większa rozwaga przy planowaniu zakupów i wydatkach

Jak wskazuje Barometr Providenta, co dziesiąty ankietowany Polak deklaruje większą rozwagę zarówno w planowaniu zakupów, jak i dysponowaniu domowym budżetem. Czyżby w końcu Polacy poszli po rozum do głowy? Tylko 5 procent przebadanych zadeklarowało, że ich święta będą droższe w porównaniu do poprzednich lat.

Tradycyjne święta przede wszystkim

Większość domowego budżetu zostanie też przeznaczona na przygotowanie tradycyjnych świąt, a więc z żurkiem, faszerowanymi jajkami i innymi typowymi potrawami dla Wielkanocy. Aż 77 procent badanych wskazało, że tegoroczne święta spędzą w domu z rodziną, czyli po prostu tam gdzie mieszkają. 40 procent zamierza odwiedzić swoich bliskich, a tylko 2 procent zadeklarowało wyjazd na wczasy lub wycieczkę.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>