Zmiany w podatku CIT – nowe stawki w 2019 roku


Wchodząca w życie nowelizacja o podatku dochodowym budzi duże kontrowersje pośród specjalistów w dziedzinie finansów. Ich zdaniem, nowa stawka podatku CIT, która zostanie pomniejszona o 6 punktów procentowych realnie oznacza większe podatki dla firm zarabiających najwięcej. W nowej wersji ustawy znalazły się bowiem przepisy o rentowności, przez które najbardziej zyskowne przedsiębiorstwa mogą utracić status małego podatnika.

Podatek CIT dotyczy nielicznych

Zacznijmy od tego, że podatek CIT dotyczy wyłącznie osób prawnych. Innymi słowy, zdecydowana większość firm, bo aż 90%, działa w formie spółki cywilnej lub osobowej i dzięki temu, podlega liniowemu opodatkowaniu PIT. W roku 2017 osoby prawne mogły skorzystać z obniżki stawki podatku referencyjnego CIT z 19 do 15%. Wprowadzone zmiany dotyczyły przedsiębiorstw zarejestrowanych w bieżącym roku podatkowym oraz firm, które nie przekroczyły określonego progu dochodu w roku poprzednim.

Zmniejszona liczba beneficjentów małego podatku

Firmy korzystające z obniżki CIT posiadały status małego podatnika. Zmiany wprowadzone w roku 2019 ograniczają liczbę firm mogących skorzystać z kolejnej obniżki. Choć premier Morawiecki twierdzi, że zmiany obejmą nawet 90% uprawnionych podmiotów, wątpliwości mają specjaliści, którzy wytykają niektóre zapisy nowej wersji nowelizacji. W myśl przepisów skorzystają wyłącznie nowe firmy oraz przedsiębiorstwa, które nie przekroczyły progu zyskowności na poziomie 33% w bieżącym roku podatkowym.

Jednocześnie, obniżony podatek CIT w nowej wersji będzie dotyczył wyłącznie przychodów uzyskanych z działalności operacyjnej. Niższemu podatkowi nie podlega zatem zysk kapitałowy. W praktyce, wiele przedsiębiorstw może zapłacić wyższy podatek. Jednocześnie, firmy, które przekroczyły próg zyskowności 33% utracą status małego podatnika i zamiast 15% ponownie zapłacą 19% podatku dochodowego. W opinii ekspertów, obecny kształt nowelizacji sprawi, że obniżka podatków paradoksalnie może zapewnić większe wpływy do skarbu państwa.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>