Złe wieści o niemieckiej gospodarce – jak wpłyną na sytuację w Polsce?


Ostatnie statystki stworzone przez mBank nie są dobrym prognostykiem dla polskiej gospodarki. Niemcy, nasz największy partner handlowy, przeżywają obecnie wyraźny kryzys. W samym sektorze przemysłu zanotowano kilkuprocentowy spadek w ciągu roku. Zważając, że eksperci przewidują znaczącą podwyżkę cła w globalnym handlu, sytuacja niemieckiej gospodarki może być jeszcze gorsza. Czy odbije się to również na polskiej gospodarce?

Gwałtowne spowolnienie gospodarki w Niemczech

Niemieccy analitycy na początku ubiegłego roku zapowiadali imponujące wzrosty produkcji przemysłowej. O ile w trzech pierwszych kwartałach zanotowano wynik gorszy od oczekiwanego, to wciąż widoczny był wzrost gospodarczy. Problemy pojawiły się jednak we wrześniu, gdy zanotowano pierwszy spadek. Kolejne miesiące wykazały kontynuacje negatywnego trendu. Produkcja przemysłu w porównaniu do ubiegłego roku spadła o 4,7%. Kiełkujący kryzys jest widoczny w sektorze energetyki, motoryzacji i budownictwa.

Możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jest to pokłosie globalnego konfliktu handlowego między USA i Chinami. Ograniczony eksport produktów chińskich działa w dwie strony. W drugiej połowie 2018 roku zanotowano wyraźny spadek eksportu do Chin z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Przewidziane podwyżki cła w globalnym handlu mogą oznaczać dodatkowe problemy. Jeśli w pierwszym kwartale 2019 roku niemiecka gospodarka ponownie zanotuje wyraźny spadek, będzie można otwarcie mówić o zjawisku recesji.

Polska gospodarka w niebezpieczeństwie?

Rodzimy przemysł w roku 2018 zanotował bardzo pozytywne wyniki. Większe wynagrodzenie sprawia, że kupujemy więcej. Konsumpcjonizm wpływa z kolei na wzmożoną produkcję. Należy jednak pamiętać, że aż 28% produktów przemysłowych eksportujemy do Niemiec. Ewentualny kryzys mógłby oznaczać wyraźny spadek tego wskaźnika. Zachodni sąsiad jest dla nas głównym partnerem handlowym. Zła sytuacja makroekonomiczna w Niemczech zawsze stanowi duże zagrożenie dla polskiej gospodarki. Konsekwencje mogą być widoczne już w drugiej połowie 2019 roku.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>