Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach?

niewygodny temat-rozmowa o pieniądzach

Zbyt częste rozprawianie o pieniądzach może skutkować doczepieniem do naszej osoby bardzo niekorzystnej łatki niewychowanego człowieka. Wszak, od wieków powtarzamy frazes, że prawdziwi dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach? Znacznie łatwiej wskazać na konteksty sytuacyjne, w których niezależnie od naszego rozmówcy nie powinniśmy poruszać tematu finansów. Mimo nowoczesnego nastawiania do wielu spraw, wciąż warto przestrzegać niektórych zasad starej szkoły i nie mówić za dużo o swoich finansach.

Rozmowa o pieniądzach zwykle nie popłaca

Nie wliczając rozmów o interesach, w których pieniądze są nieodzownym elementem, rozmowa o finansach w towarzystwie może nas stawiać w bardzo niekorzystnym świetle. Często jest to odbierane po prostu jak przechwałki i próba wzbudzenia podziwu. Nawet gdy nie mówimy o samym majątku, a np. o inwestycjach. Warto zatem trzymać się starej dewizy: dżentelmeni nie mówią o pieniądzach, oni je po prostu zarabiają.

Warto także nadmienić o korzystnym z punktu widzenia psychologii rozgałęzianiu swojego życia zawodowego od prywatnego. Spotkania towarzyskie są po to by odpocząć i zapomnieć o natłoku codziennych spraw. Rozprawianie o pieniądzach nie tylko burzy ten porządek, ale również może urazić osoby, które aktualnie zmagają się z pewnymi problemami finansowym. A zatem, starajmy się unikać wszelkich rozmów o pieniądzach w sferze prywatnej.

Jak reagować na ciekawskich rozmówców?

Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której ktoś będzie chciał koniecznie poznać nasze zarobki i status majątkowy. O tym, jak uciążliwe są podobne rozmowy przekonało się wielu zamożnych ludzi zasypywanych pytaniami o stan konta, cenę nowego garnituru czy samochodu. W takich sytuacjach należy odpowiedzieć grzecznie, ale zarazem stanowczo i zdecydowanie: Nie chcemy rozmawiać na takie tematy, ponieważ jest to nasza prywatna sprawa. Zwykle, nasz rozmówca i tak obrazi się po takiej odmowie, ale z drugiej strony, czy chcemy cały wieczór wysłuchiwać pytań o pieniądze?

Czy tarowanie w dzisiejszych czasach jest niekulturalne?

Coraz częściej możemy spotkać się z opinią, że targowanie ceny jest zachowaniem żenującym. W tej sytuacji warto jednak odróżnić targowanie od natrętnego zbijania ceny. Jeżeli ktoś próbuje kupić przedmiot pół darmo lub stara się obniżyć cenę nawet o kilkadziesiąt procent, z całą pewnością nie jest to zachowanie uprzejme i kulturalne. Pamiętajmy jednak, ze targowanie od wielu wieków było ważnym elementem handlu. Tak jest zresztą do dzisiaj. Dlatego też, gdy ktoś stara się obniżyć cenę w graniach rozsądku i posługuje się w tym celu rzetelnymi argumentami, naszym zdaniem nie ma w tym znamion zachowań żenujących.

Najgorszy temat do rozmów na randce?

Z całą pewnością wymienimy kilkanaście różnorodnych tematów, które nie powinny być poruszane na randce. Religia, polityka, pieniądze. To najczęściej wymieniane tematy, których poruszenie na randce może się skończyć nie do końca udanym wieczorem. A co z kwestią rachunku? Jeżeli mężczyzna koniecznie chce zapłacić samodzielnie, lepiej to zrobić bezpośrednio przy kasie pod pozorem pójścia do toalety. Pamiętajmy, że obecnie nie jest to zachowanie do końca eleganckie. Jeżeli zatem kobieta będzie chciała się zrewanżować i zaprosi nas na deser lub na kolejną randkę, nie powinniśmy protestować gdy tym razem to ona będzie chciała uregulować rachunek.

Kiedy o pieniądzach można dyskutować swobodnie?

Nie brakuje przykładów sytuacji, w których rozmowa o pieniądzach jest wręcz konieczna. Sprawy biznesowe, interesy, rozmowy w banku, konwersacje z innymi pracownikami firmy, rozmowy kwalifikacyjne. Kontekst takich sytuacji jest wyjątkowo neutralny i sprawia, że rozmowa o pieniądzach jest czymś całkowicie naturalnym. Pamiętajmy, że także w takich sytuacjach należy zachować klasę i przede wszystkim kierować się szacunkiem do drugiej osoby. Nie sprawiajmy wrażenia, jak gdyby pieniądze były dla nas całym światem.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>