Wczasy pod gruszą, czyli co warto wiedzieć o świadczeniach urlopowych

świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą

Wszystkim osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje prawo do urlopu. A czy wiesz, że niektórym przysługuje również prawo do świadczeń urlopowych, czyli najprościej mówiąc do dodatkowych pieniędzy z tego tytułu? Chciałbyś sprawdzić, czy znajdujesz się wśród tych osób? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Wczasy pod gruszą – o co w tym chodzi?

Jak świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą mają się do siebie? O czym dokładnie mowa? Jeśli do tej pory nie słyszałeś o wczasach pod gruszą, to pewnie nawet nie wiesz, że oznaczają dopłaty do urlopów, które są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z przepisami obowiązującym w naszym kraju, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinna założyć każda firma, która zatrudnia co najmniej 20 pracowników na umowę o pracę.

Co więcej, przedsiębiorcy, którzy prowadzą swój biznes w formie jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego mają obowiązek stworzenia takiego funduszu bez względu na ilość zatrudnianych osób na umowę o pracę. Po ogólnych przepisach wnioskować można, że wielu z nas, oprócz prawa do urlopu, ma również prawo do świadczeń z tego tytułu. Niestety rzeczywistość już nie jest taka słodka. Skoro przedsiębiorcy nie mają obowiązku zakładać zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to tego nie robią. Powód? Nie muszą swoim pracownikom wypłacać dodatkowych pieniędzy.

Kto w takim razie otrzyma dodatkowe pieniądze a kto nie?

I jak świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą wyglądają ostatecznie? Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze a kto nie? Tego nie da się jednoznacznie określić. Z pewnością warto by było popytać w kadrach, czy firma ma zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jeśli taki istnieje, to z pewnością na świadczenia mogą liczyć wszyscy pracownicy danego przedsiębiorstwa. To jednak nie wszystko, gdyż świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą przysługują także ich rodzinom, jak również byłym pracownikom, których uwzględnia regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>