Trybunał UE: frankowicze mogą wnosić o unieważnienie umów

Sprawa kredytów hipotecznych zaciąganych we frankach szwajcarskich powraca co jakiś czas i robi prawdziwe zamieszanie. Jednak tym razem kolejne wzmianki o nich są dobre i powinny ucieszyć tych, którzy mają tego typu obciążenie. Wszystko dlatego, że Trybunał Europejski ogłosić wyrok i zgodnie z nim frankowicze mogą wnosić o unieważnienie umów.

Trybunał UE i pozytywny wyrok pozytywny dla frankowiczów

Dokładnie 3 października 2019 roku o 9.30 Trybunał Sprawiedliwości odczytał wyrok w sprawie polskich  kredytów hipotecznych indeksowanych we frankach szwajcarskich. Cała sprawa zaczęła się od małżeństwa Dziubaków, które w 2008 roku zdecydowało się zaciągnąć kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich na 40 lat. To właśnie oni wnieśli do sądu o unieważnienie umowy z Raiffeisen Bankiem. Swój wniosek tłumaczyli faktem, że umowa zawierała nieuczciwe postanowienia względem samego mechanizmu indeksowania. Polski sąd nie był w stanie jednoznacznie określić, czy tego typu zapisy można unieważnić, dlatego też zwrócił się do Trybunały Europejskiego.

Trybunał bardzo dokładnie przyjrzał się sprawie i uznał, że w zawartych w Polsce umowach kredytu hipotecznego indeksowanego w walucie obcej nie można zastąpić nieuczciwych dla klientów klauzul dotyczących różnic kursowych przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Co więcej, takie praktyki mogą doprowadzić do unieważnienia umowy kredytowej.  Wystarczy zapoznać się z treścią postanowienia Trybunału EU, by dowiedzieć się, że:

„Jeżeli po usunięciu nieuczciwych warunków charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie w zakresie, w jakim nie podlegałyby one już indeksacji do waluty obcej równocześnie podlegają stopie oprocentowania opartej na stopie obowiązującej w odniesieniu do tej waluty, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów”.

Warto jednak mieć świadomość, że wszystkie sprawy będą rozpatrywane indywidualnie, a więc nawet małżeństwo Dziubaków nie jest w stanie określić, jak zakończy się ich sprawa. Ostatecznie wszyscy walczący frankowicze mogą liczyć się z dwojakim zakończeniem: unieważnieniem umowy lub brakiem zmian, czyli koniecznością wywiązania się z zawartej wcześniej umowy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>