O jakich zagrożeniach informuje lista ostrzeżeń KNF?

 

Wielu Polaków pamięta głośną aferę związaną z nielegalnym procederem jakiego dopuściło się przedsiębiorstwo Amber Gold, które wyłudzało pieniądze klientów na zasadzie piramidy finansowej. Spółka znalazła się wówczas na liście ostrzeżeń KNF, ale to niestety nie przyniosło większego efektu. Teraz, lista Komisji Nadzoru Finansowego jest bardziej popularna i ostrzega przed podobnymi zagrożeniami potencjalnych klientów.

Lista ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego – jak to działa?

KNF ściśle współpracuje z wieloma organami państwowymi takimi jak: Policja, Izba Celna, Krajowa Administracja Skarbowa czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucje mają możliwość zgłaszania do KNF podmiotów, wobec których istnieją zasadne podejrzenia o nieuczciwe praktyki. Zawiadomienie może zgłosić także osoba prywatna. Komisja sprawdza sygnały i w razie potrzeby rozpoczyna postępowania wyjaśniające. W tym momencie spółka trafia na listę ostrzeżeń, która następnie jest aktualizowana informacjami o przebiegu postępowania.

Za co spółka może zostać wpisana na listę ostrzeżeń KNF?

Głównym celem listy ostrzeżeń KNF jest w porę ostrzegać obywateli przed spółkami, które mogą wyłudzać pieniądze lub narażać wpłaty klientów na wysokie ryzyko inwestycyjne. Czasami spółki te nie naruszają prawa, a postępowanie może trwać wiele lat. Jedynym sposobem zapobiegania problemom jest przestrzeganie potencjalnych klientów. Na listę KNF trafiają także podmioty działające bez odpowiednich licencji, a także wszelkie firmy, których mechanizmy działania mogą przypominać piramidę finansową.

Czy lista KNF jest przydatna dla zwykłych obywateli?

Czy lista ostrzeżeń KNF może się do czegoś przydać panu Nowakowi czy Kowalskiemu? Jak najbardziej. Lista została stworzona głównie z myślą o obywatelach. Jeśli natrafimy na atrakcyjne reklamy produktów finansowych w Internecie, jednak nie znamy podmiotu, który je oferuje, warto wejść na stronę KNF i przejrzeć listę. Znajdziemy tam wszystkie spółki, które mogą stwarzać realne zagrożenie dla naszych pieniędzy. W ten sposób, wiele tysięcy osób mogło ustrzec się padnięcia ofiarą słynnego przekrętu Amber Gold.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>