Kiedy nie zgadzać się na poręczenie pożyczki?


Czasami bardzo trudno jest nam odmówić pomocy naszym najbliższym. Nawet, jeśli chodzi o pomoc finansową. Prawdziwą próbą dla relacji może być prośba o poręczenie pożyczki gotówkowej. Czy niezależnie od wszystkiego powinniśmy się zgodzić by nie urazić bliskiej nam osoby? Absolutnie nie! Pamiętajmy, że to ogromna odpowiedzialność, którą bierzemy na swoje barki. W niektórych sytuacjach warto zatem odmówić takiej przysługi.

Kim jest osoba poręczyciela?

Firmy pożyczkowe umożliwiają podjęcie zobowiązania finansowego także osobom z bardzo niską zdolnością kredytową. Wymogiem jest oczywiście gwarant, czyli osoba, która jest w dużo lepszej sytuacji finansowej i zdecyduje się zabezpieczyć spłatę długu. W praktyce, ewentualne trudności ze spłatą są problemem także dla poręczyciela. To na niego spadnie obowiązek uregulowania należności. W przypadku pożyczek na własną kwotę możemy zatem narazić się na bardzo poważne długi. Z tego względu nie zawsze warto zgodzić się na poręczenie pożyczki.

W jakich sytuacjach powinniśmy odmówić?

Jeśli wiemy, że sytuacja finansowa bliskiej nam osoby jest bardzo trudna i nic nie wskazuje na poprawę, absolutnie nie powinniśmy godzić się na poręczenie. To w zasadzie równoznaczne z przyjęciem na siebie długów drugiej osoby. Powinniśmy zatem kulturalnie odmówić i zaproponować inną formę pomocy. Jeśli zależy nam na relacji z tą osobą, lepiej z własnej kieszeni pożyczyć określoną kwotę niż poręczyć pożyczkę, która może zagrozić naszej stabilności finansowej.

Poręczenie na pewnych warunkach

Gwarant nie musi być odpowiedzialny za spłatę całego długu. W trakcie przygotowywania umowy z firmą pożyczkową można negocjować warunki. W związku z tym, poręczyciel może przyjąć na siebie odpowiedzialność tylko za określoną kwotę długu, lub zadeklarować zabezpieczenie zobowiązania na określony okres spłaty. W tej sytuacji jesteśmy w stanie uchronić się przed koniecznością spłaty całego zadłużenia, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie samodzielnie uregulować zobowiązania.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>