Jakie dopłaty dla rolników w 2019?

Dopłaty unijne są ogromnym wsparciem dla polskich rolników i często jedyną szansą na wprowadzenie modyfikacji do gospodarstwa rolnego. Czego mogą się spodziewać rolnicy w 2019 roku? Do kogo skierowane są dopłaty? Sprawdzamy!

Dopłaty obszarowe

Najpopularniejszą formą dofinansowania unijnego są oczywiście opłaty obszarowe. Ubiegać się o nie mogą rolnicy, którzy posiadają grunty rolne i aktywnie je użytkuję. Co to oznacza w praktyce? O dopłaty w 2019 roku mogą ubiegać się te osoby, które nie tylko posiadają grunty, ale także je uprawiają. Warunki przyznawania płatności obszarowej jest złożenie stosownego wniosku, a jego wysokość bywa bardzo zróżnicowana i zależy nie tylko od wielkości gospodarstwa rolnego, ale również od tego, co jest na nim uprawiane.

Dopłaty za zazielenienie (greening)

Rolnicy mogą także wnioskować o dofinansowanie z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, tzw. płatność za zazielenienie. Szacuje się, że na tego typu dopłaty w 2019 roku zostanie przeznaczone około 30% całego wsparcia dla Polski.

Dopłaty dla młodych rolników

Dopłaty dla młodych rolników to instrument kierowany do osób do 40 roku życia, które chcą założyć własną działalność i dostosować strukturę gospodarstwa rolnego po rozpoczęciu działalności (nie dłużej niż 5 lat, licząc od dnia założenia gospodarstwa). W 2019 roku rolnicy również mogą liczyć na takie dofinansowanie, które będzie przyznawane do powierzchni nie większej niż 50 ha.

Dotacje związane z produkcją

W 2019 roku rolnicy mogą także liczyć na dotacje związane z produkcją. Ich celem jest wsparcie sektorów, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne, jak również tych, które znajdują się w trudnej sytuacji. Które sektory mogą więc liczyć na dopłaty? Przede wszystkim sektory bydła, krów, owiec i kóz. Jednak dopłaty przyznawane będą w tych sektorach, gdzie produkcja obejmuje owoce miękkie (takie  jak truskawki i maliny), chmiel, rośliny wysokobiałkowe, buraki cukrowe, pomidory, czy ziemniaki skrobiowe.

Płatność dodatkowa

Wsparcie w ramach płatności dodatkowej ukierunkowane jest na grupę gospodarstw średnich. Wszystko po to, by skutecznie podnieść dochody tych gospodarstw, które nie osiągają wysokich  korzyści ze skali produkcji, jak ma to miejsce w przypadku gospodarstw największych.  W 2019 roku z dopłat dodatkowych mogą skorzystać rolnicy, który grunty mieszczą się w przedziale od 3-ciego do 30-stego ha.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>