Jak sprawdzić, obliczyć i zwiększyć zdolność kredytową?


Banki bardzo sumiennie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu. Na ocenę zdolności składa się bardzo duża liczba czynników. Wiele osób myślących o podjęciu większego zobowiązania często zastanawia się czy możliwe jest samodzielne oszacowanie zdolności kredytowej i sprawdzenie, na jaki kredyt możemy liczyć w banku. Tak, istnieje możliwość obliczenia swojej zdolności kredytowej.

Jakie czynniki składają się na zdolność kredytową?

Bank bardzo dokładnie prześwietla swoich klientów myślących o zaciągnięciu dużego zobowiązania finansowego. W tym celu stosuje się dwa rodzaje analiz: ilościową oraz jakościową. Pierwsza z nich uwzględnia czynniki czysto finansowe takie jak: wysokość dochodów, wkład własny, koszty przeznaczane na życie oraz aktualne zobowiązania finansowe, np. pożyczki. W analizie jakościowej bank bierze pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na sytuację finansową. Tutaj należy uwzględnić np. stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, pełniony zawód, staż pracy.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Możesz to zrobić na dwa sposoby: Udać się do banku i poprosić o przygotowanie indywidualnej oferty kredytowej, lub dokonać oceny samodzielnie. W drugim wariancie możesz skorzystać z pomocy kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych w Internecie. Są one powszechnie używane przez banki w celu przyspieszenia procedur. A zatem, po obliczeniu zdolności kredytowej, kalkulator zaprezentuje Ci kilka ofert kredytowych w różnych bankach.

Czy można w krótkim czasie zwiększyć zdolność kredytową?

Co zrobić w sytuacji gdy aktualna ocena zdolności kredytowej jest niewystarczająca do podjęcia potrzebnej kwoty kredytu? Możemy podjąć działania mające na celu zwiększenie tej oceny. Należy przede wszystkim obniżyć koszty utrzymania, a także ograniczyć wydatki. Ważna jest także spłata wszelkich otwartych zobowiązań. Zaoszczędzone pieniądze należy odkładać na rzecz wkładu własnego. W ten sposób, w przeciągu pół roku można poprawić zdolność kredytową w taki sposób, aby bank zaproponował nam próg kredytu wyższy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>