Egzekucja komornicza z pensji – ile może zabrać komornik w 2019 roku?

Komornik swoje postępowanie prowadzi w bardzo zróżnicowany sposób. Jednym z najpopularniejszych jest egzekucja z wynagrodzenia. Ile komornik może tak naprawdę zabrać z wynagrodzenia w 2019 roku? Jaka jest kwota wolna od zajęcia? Sprawdzamy!

Postępowanie komornicze a sposoby egzekwowania należności

Wielu z nas ma zaległości w spłacie różnego typu zobowiązań. Nie płacimy za czynsz i za media. Zalegamy również ze spłatą rat kredytu oraz pożyczek chwilówek, jak również opłat za samochód. Takich przykładów zobowiązań oczywiście znajdzie się o wiele więcej i jeśli nadal będziemy to lekceważyć, możemy ściągnąć na siebie komornika. Jego celem jest ściągnięcie należności i wykorzystuje do tego celu różne sposoby. Jeśli jest szansa na egzekucję z wynagrodzenia, czyli najprościej mówiąc przejmie naszą wypłatę. Tylko czy to oznacza, że nie zobaczymy ani grosza z pensji? Okazuje się, że nie. Istnieje coś takiego, jak kwota wolna od zajęcia komorniczego, czyli kwota z wynagrodzenia, która nie podlega ściągnięciu przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym. Ile dokładnie komornik nam zostawi, a ile zabierze? Maksymalna kwota, którą komornik może zabrać, nie jest stała, zależy od wysokości płacy minimalnej, więc gdy obowiązujące stawki się zmieniają, to ona również.

Egzekwowanie należności z pensji – ile komornik może zabrać z wynagrodzenia w 2019 roku?

2019 rok przyniósł zmiany w płacy minimalnej, więc również kwota, którą komornik może zająć uległa zmianie. Aktualna płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto (netto około 1633 zł) i dokładnie tyle komornik musi pozostawić na koncie zadłużonej osoby. 2250 zł brutto to kwota wolna od zajęć komorniczych, gdyż komornika obowiązuje zasada konieczności pozostawienia co najmniej minimalnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że osoba, która zarabia najniższą krajową, może być spokojna o swoją pensję, komornik jej nie zajmie. Wszystkie pensje, które przewyższają minimalne zarobki, obowiązuje maksymalny limit zajęcia i tak komornik może zająć do 60% pensji przy długach alimentacyjne oraz 50% pensji pozostałych długów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>