Egzekucja komornicza z najniższej krajowej – jak to wygląda w praktyce?

najniższa krajowa a komornik

Każdy z nas marzy o dużych zarobkach i dostatnim życiu, lecz niestety nie wszystkich marzenia się spełniają. Niektórzy zamiast tego zarabiają najniższą krajową i mierzą się z komornikiem. Tego pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego zadaniem jest ściągnąć należność z dłużników na wszystkie możliwe sposoby. Jeśli jest taka możliwość, to zawsze zaczyna od ściągania należności z wynagrodzenia. Jak wygląda procedura, gdy w grę wchodzi najniższa krajowa? I jak najniższa krajowa a komornik mają się do siebie? Sprawdzamy.

Egzekucja komornicza z wynagrodzenia – na czym polega?

Komornik nie cieszy się zbytnio sympatią. W końcu to do niego należy ściągnąć należność z dłużników na wszystkie możliwe sposoby i tak też robi. Na początku sięga po łagodne rozwiązania, a jednym z nich jest właśnie egzekucja komornicza z wynagrodzenia. Czym ona dokładnie jest? To nic innego jak zajęcie przez komornika naszej pensji.

Zanim jednak tak się stanie, powinniśmy zostać o tym poinformowani. Pewnie niektórych to zmartwi, w końcu staniemy w obliczu nie tylko komornika, ale również tego, że zostaniemy bez środków do życia. Uspokajamy, to nie jest oczywiste, jak by to się mogło wydawać. Komornik, choć może wiele, to i jego obowiązują pewne zasady. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zarabiają najniższa krajową.

Egzekucja komornicza z najniższej krajowej – jak to będzie wyglądało?

A zatem pojawia się pytanie najniższa krajowa a komornik – jak to ma się do siebie? Ile komornik może zająć z pensji? Czy w ogóle coś jeszcze dla nas zostanie? Takich pytań za chwilę pewnie pojawi się jeszcze więcej. Dlatego na początek proszę wziąć głęboki oddech i uspokoić się. Jak już wspomnieliśmy, komornik może wiele, ale musi przestrzegać też ogólnie przyjętych zasad. Jedna z nich mówi, że komornik nie może zająć najniższej krajowej. Jest to tak zwana kwota wolna od zajęcia komorniczego i dokładnie tyle komornik musi zostawić dłużnikowi.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>