Darowizna – o jakich formalnościach powinniśmy pamiętać?


Darowizna pozwala nieodpłatnie przekazać posiadane mienie na własność drugiej osoby. Oczywiście w przypadku niewielkich kwot pieniężnych nie musimy zajmować sobie głowy formalnościami. Jeśli w grę wchodzi jednak mienie lub gotówka o znacznej wartości, wtedy formalności są absolutnie niezbędne. Darowizna jest bowiem określona obostrzeniami i wymogami prawnymi. Pomijając formalności narażamy się zatem na bardzo poważne konsekwencje.

Co może zostać przekazane jako darowizna?

Oczywiście nie wszystkie podarunki należy od razu uznawać za darowiznę. O niezbędne formalności należy zadbać gdy przekazane mienie ma znaczącą wartość . W formie darowizny można przekazać: nieruchomości (mieszkanie, dom, działkę), ruchomości (samochód, biżuterie, działa sztuki, drogocenne meble), a także prawa własności (np. prawo wieczystego użytkowania). Formalna darowizna pozwala w świetle prawa wskazać nowego właściciela mienia.

Jak prawidłowo i legalnie przekazać darowiznę?

Pierwszym krokiem jest spisanie umowy o darowiznę. Jej wzór znajdziemy w Internecie. Umowa zawiera dane osobowe obu stron, dokładny opis i wartość przekazanego majątku oraz termin przekazania. Obdarowany potwierdza również przyjęcie darowizny. Z takim dokumentem należy udać się do Urzędu Skarbowego. W wielu sytuacjach potrzebne będzie załatwienie formalności związanych z podatkiem. Jeżeli w formie darowizny przekazano akt notarialny, właściwy dokument do Urzędu Skarbowego dostarcza w naszym imieniu notariusz.

Czy od darowizny należy zapłacić podatek?

Powyższe formalności interesują urząd skarbowy ze względu na to, że od darowizny należy zapłacić podatek. Z płacenia podatku jesteśmy zwolnieni gdy przekazanie majątku odbyło się między osobami blisko spokrewnionymi (0 i I grupa podatkowa). Jeśli wartość darowizny przekracza próg 9637 PLN należy również wykazać w urzędzie skarbowym dowód przekazania majątku. Podatek w przypadku dalszego pokrewieństwa lub jego braku zależy od wartości darowizny i może sięgać nawet 20%.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>