Czym jest inflacja i jak wpływa na nasze życie?


Na początku lat 90 nasz kraj znalazł się na skraju bankructwa. A wszystko za sprawą hiperinflacji. Na szczęście, po tamtych czasach zostało jedynie wspomnienie w postaci banknotów i monet o bardzo wysokim nominale. Gdyby jednak zapytać przeciętnego przechodnia o definicje inflacji, wiele osób prawdopodobnie miało by problem by zdefiniować to zjawisko.

Zjawisko inflacji – czym jest?

Proces inflacji polega na istotnym wzroście cen w sektorze gospodarki i usług. Maleje realna wartość pieniądza i jego siła nabywcza. Zjawisko niesie ze sobą konsekwencje zarówno dla całego kraju, jak również pojedynczych obywateli, którzy są zmuszeni płacić więcej za codzienne produkty i usługi. W walce z inflacją Bank Centralny decyduje się na podniesienie stóp procentowych. To oczywiście oznacza kłopot dla kredytobiorców, którzy będą zmuszeni spłacać wyższe raty.

Jakie czynniki wpływają na zjawisko inflacji?

Inflacja jest zwykle wywoływana przez szereg czynników, które nawarstwiają się tworząc kolejne problemy. Dobrym przykładem są duże podwyżki ropy naftowej. Jest ona używana zarówno do produkcji jak i transportu dóbr. A zatem, wyższe ceny surowca wpłyną niekorzystnie na ceny innych produktów oraz usług. Właściwa polityka Banku Centralnego może skutecznie zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji. Brak odpowiednich działań może doprowadzić do hiperinflacji. Z taką sytuacją zmagał się nasz kraj na przełomie lat 80 i 90.

Skutki inflacji na życie przeciętnego człowieka

Inflacja może bardzo drastycznie wpłynąć na jakość życia przeciętnego obywatela kraju. Osłabiona siła nabywcza pieniądza sprawia, że jesteśmy w stanie kupić mniej dóbr potrzebnych w codziennym życiu. Musimy się również liczyć z podwyżką rachunków. Osoby spłacające długoterminowy kredyt są zagrożone wyższą ratą miesięczną. W skrajnej sytuacji, ludzie zarabiający najmniej mogą znaleźć się na skraju ubóstwa. Konsekwencje inflacji mogą być zatem bardzo poważne. Na szczęście, od kilku lat nasz kraj utrzymuje inflacje na bardzo niskim poziomie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>