Czy kredyt przepada po śmierci?

Kredyty od zawsze wzbudzają wiele wątpliwości, szczególnie w sytuacji, gdy kredytobiorca umiera. Co wtedy się dzieje z jego zobowiązaniem? Czy po śmierci kredyt przepada? Czy też przechodzi na rodzinę zmarłego? Sprawdzamy!

Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu

Wiele osób żyje w przekonaniu, że wszelkiego typu zobowiązania przepadają po śmierci osoby, która podpisała umowę. Jednak gdy przyjdzie nam się zmierzyć z rzeczywistością, to szybko możemy zrozumieć, że prawda wygląda zupełnie inaczej. To, czy dane zobowiązanie przepadnie, czy nie zależy, zależy od kilku czynników.

Jakich? Przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju zobowiązaniem mamy do czynienia, jaki był zastosowany rodzaj zabezpieczenia, jak również od tego, czy był on w ogóle ustanowiony. Dla rodziny zmarłego oznacza to jedno, instytucja, w której zaciągnął kredyt, może domagać się jego spłaty.

Kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy?

Zgodnie z zapisami prawnymi, które reguluje Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93) oraz prawo spadkowe, po śmierci członka rodziny jego spadkobiercy przejmują nie tylko prawa zmarłego, ale także jego zobowiązania. Kto w takim razie zostanie obciążony kredytem po śmierci kredytobiorcy? Najczęściej obowiązek ten spada na dzieci oraz małżonka zmarłego. W sytuacji gdy syn lub córka spadkodawcy zmarli jeszcze przed otwarciem spadku, wówczas prawo przysługuje krewnym w dalszej linii, tzw. zstępnym i zalicza się do nich dzieci, wnuków oraz prawnuków. Do drugiej grupy spadkobierców zalicza się małżonka, rodziców, rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa.

Jeśli wyżej wymienione osoby zrezygnują z przyjęcia spadku lub po prostu ich nie ma, to prawo spadkowe spada na dziadków, zstępnych dziadków oraz pasierbów. Cała sytuacja oczywiście może wyglądać inaczej i wszystko zależy od tego, czy zmarły sporządził testament. W takich przypadkach to właśnie ten dokument ma pierwszeństwo i dopiero gdy osoby w nim wymienione nie przyjmą spadku, masa spadkowa przechodzi na kolejnych spadkobierców.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>