Chargeback – o co w tym chodzi?

procedura chargeback

Coraz częściej można spotkać się, z tym że banki swoim klientom oferują usługę chargeback. Czym ona jest? Co nam daje? Sprawdzamy!

Chargeback – co to takiego?

Chargeback wiąże się z transakcjami bezgotówkowymi, które realizowane są za pomocą kart płatniczym (kart debetowych i kart kredytowych). Na czym to dokładnie polega? Taka procedura chargeback to nic innego jak obciążenie zwrotne z konta sprzedawcy na rachunek posiadacza karty płatniczej wskutek niewywiązania się z umowy.

Chargeback – jak z niej korzystać?

Na czym dokładnie polega procedura chargeback? Jak z niej korzystać? Przede wszystkim należy wiedzieć, że z procedury można tylko korzystać w płatnościach kartami debetowymi lub kredytowymi. Usługa chargeback nie dotyczy płatności realizowanych bezpośrednio z konta internetowego lub tych, do których realizacji wykorzystaliśmy wypłatę gotówki z bankomatu. Aby móc zacząć z niej korzystać, najpierw należy ją aktywować.

Zrobić to możemy w oddziale swojego banku, który wydał nam kartę. To on w naszym imieniu wystąpi do organizacji wydającej kartę o aktywację usługi. Po załatwieniu wszystkich formalności możemy do woli korzystać z procedury. Nie ma tutaj żadnych limitów transakcji. Procedura chargeback obowiązuje jednakowo w sieci, jak i w punktach stacjonarnych, ale pamiętajmy, że warunkiem koniecznym jest wykorzystanie płatności za pomocą karty.

Chargeback – co nam daje?

Co nam zapewnia procedura chargeback? Z pewnością możliwość szybkiego i wygodne odzyskania pieniędzy w sytuacjach, kiedy decydujemy się na zwrot towaru do sklepu, w którym płaciliśmy kartą płatniczą. Chargeback okazuje się też bardzo skuteczny w przypadku zakupów internetowych.  To za jego pomocą sprzedawca, który nie wywiązał się z transakcji, lub nie spełnił naszych oczekiwań, może zwrócić pieniądze, które wysłaliśmy z góry. Chargeback pozwala na sprawne załatwianie wszystkich zwrotów, czy reklamacji i to bez użycia gotówki, czy konta bankowego. Dlatego, każdy, kto preferuje rozliczenia kartą płatniczą, powinien pomyśleć o jej aktywacji.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>