Wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe 2019 – komu przysługują?

Tylko nieliczni mają świadomość tego, że w wielu firmach pracownikom przysługuje dodatek pieniężny do urlopu. Czym jest tego typu dofinansowanie i kto może na nie liczyć? Sprawdzamy!

Wczasy pod gruszą i świadczenia urlopowe – czym są i kiedy się należą?

Mówiąc o wczasach pod gruszą mamy do czynienia z dopłatami do urlopów pracowniczych finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z polskim prawem, obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mają pracownicy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia 2019 roku co najmniej 20 pracowników na pełnym etacie. Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych muszą utworzyć fundusz, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. W praktyce już nie jest tak słodko, ponieważ pracodawcy, którzy są zobowiązani do utworzenia funduszu, a nie działają w strefie budżetowej, mogą zrezygnować z jego utworzenia i tym samym uniknąć wypłacania świadczeń. W firmach zatrudniający mniej niż 20 pracowników na pełen etat mamy do czynienia ze świadczeniem urlopowym, które przysługuje raz w roku tym, którzy korzystają z urlopu wypoczynkowego przez co najmniej 14 dni kalendarzowych.

Dofinansowania do wypoczynku – komu przysługują?

Przede wszystkim z dofinansowania do wypoczynku mogą korzystać pracownicy firmy, ale to nie stanowi reguły, ponieważ prawo do nich przysługuje również ich rodzinie. Z wczasów pod gruszą i świadczeń urlopowych mogą także korzystać byli pracownicy, czyli nikt inny jak renciści i emeryci, oraz osoby, które uwzględnia regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W tym miejscu warto też podkreślić, że dofinansowania do wypoczynku mają charakter uznaniowy, co oznacza, że nie ma z góry określonej jego wysokości i nie wszyscy pracownicy są upoważnieni do wypłaty w identycznej wysokości. Dofinansowania do wypoczynku mają pełnić funkcję wsparcia socjalnego, więc ich wysokość będzie zależeć od sytuacji materialnej pracownika i może być tak, że osoby zarabiające dużo, ich po prostu nie dostaną.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>