W jakich bazach firmy pożyczkowe sprawdzają klientów?


Wielu pożyczkobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej poszukuje firm pożyczkowych, które udzielają zobowiązania bez sprawdzania historii zawartej w Biurze Informacji Kredytowej. Należy jednak pamiętać, że BIK to nie jedyne źródło informacji, z którego mogą korzystać parabanki. Firmy pozabankowe chętniej korzystają bowiem z informacji dostępnych w Biurze Informacji Gospodarczej. Jakie bazy są najczęściej sprawdzane?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo nadzorowane przez Związek Banków Polskich. Znajdują się tutaj dane o wszystkich osobach, które przynajmniej raz w życiu zaciągnęły zobowiązanie finansowe. Na podstawie historii BIK można ocenić zdolność kredytową klienta z czego skwapliwie korzystają wszystkie banki. Nieco inaczej jest w przypadku firm pozabankowych.

Parabanki dopiero od niedawna mają możliwość czerpania informacji zawartych w BIK. To jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością załatwienia wielu formalności. W związku z tym, tylko największe firmy pożyczkowe mogą sobie pozwolić na taki przywilej. Inne parabanki chętniej korzystają z danych dostępnych w Biurze Informacji Gospodarczej.

BIG – Biuro Informacji Gospodarczej

W Polsce wyróżniamy cztery najważniejsze Biura Informacji Gospodarczej. Firmy pożyczkowe najczęściej korzystają z KRD czyli Krajowego Rejestru Długów. Inne bazy to: ERIF, BIG InfoMonitor, a także KBIG. Powyższe firmy przechowują informacje na temat wszystkich dłużników zalegających ze spłatą zobowiązań finansowych takich jak: pożyczki, kredyty, mandaty, rachunki za prąd, wodę, gaz, abonament, zakupy na raty oraz czynsz.

Wpis w Biurze Informacji Gospodarczej dotyczy osób, które zalegają ze spłatą długu na przynajmniej 200 PLN (w przypadku firm próg wynosi 500 PLN). Ponadto, opóźnienie ze spłatą musi być dłuższe niż 60 dni. Firmy pożyczkowe mogą swobodnie korzystać z informacji dostępnych w BIG i w ten sposób weryfikować wiarygodność i zdolność kredytową swoich klientów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>