Ustawa antylichwiarska wpłynie na koszt pożyczek

Przez bardzo długie lata rynek pożyczek pozabankowych cieszył się swobodą w działaniu. Doprowadziło to nawet do tego, że coraz więcej firm stosowało nieuczciwe praktyki i wykorzystywało naiwność potrzebujących konsumentów. Skutkiem tego było wprowadzenie ustawy lichwiarskiej. Czym ona jest i jak wpłynęła na rynek pożyczek oraz ich koszt? Sprawdzamy!

Ustawa antylichwiarska – co to takiego?

Ustawa antylichwiarska jest potoczną nazwą ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, która nakłada na firmy pożyczkowe pewne regulacje prawne. Przede wszystkim pożyczkodawca udzielający kredytu konsumenckiego powinien mieć pozwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności o charakterze bankowym. Poza tym firmy pożyczkowe muszą posiadać minimum 200 tysięcy kapitału własnego. Celem wprowadzenia ustawy antylichwiarskiej było wyeliminowanie z rynku nieuczciwych firm pożyczkowych i zapobieganie pożyczania na wysoki procent.

Jak wprowadzona ustawa wpłynęła na koszty pożyczek?

Przede wszystkim ustawa ograniczyła koszty pożyczania pieniędzy w formie opłat dodatkowych, takich jak prowizja oraz opłata przygotowawcza. Również ustalona została ich wysokość i nie może ona przekraczać 25% wysokości pożyczonych pieniędzy i przewyższyć próg 30% w skali roku. Jak te zmiany wyglądają w praktyce? Przykładowo, jeśli będziemy chcieli pożyczyć tysiąc złotych na 30 dni w firmie pożyczkowej, to jej koszty z tytułu opłaty przygotowawczej oraz prowizji nie będą wyższe niż 275 zł. Zmian nie ma za to w przypadku odsetek i oprocentowania, więc nadal mogą wynosić rocznie 10%. Jeśli zatem weźmiemy pożyczkę w wysokości tego tysiąca złotych na 30 dni, to wysokość naliczonych nam z tego tytułu odsetek nie wyniesie więcej niż 8,33 zł. Kwota, którą łącznie będziemy musieli zapłacić za zaciągniętą pożyczkę, będzie powiększona o nie więcej niż 283,33 zł.

Faktycznie widać, że ustawa antylichwiarska wpłynęła na koszty pożyczek, ale w pozytywnym aspekcie. Teraz firmy oferujące pożyczki muszą prezentować jasno ich warunki, a tym samym my możemy uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i poważnego zadłużenia.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>