Restrukturyzacja zadłużenia – jak poradzić sobie z losowąsytuacją?


Decydując się na kredyt nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie zagrożenia. Zresztą także bank analizuje zdolność kredytową klienta uwzględniając losowe sytuacje, które mogą wpłynąć na problemy ze spłatą zobowiązania. Co możemy zrobić w przypadku utraty pracy gdy ciąży na nas duże zobowiązanie? Rozwiązaniem jest restrukturyzacja zadłużenia czyli zmiana dotychczasowych warunków spłaty długu.

Na czym polega restrukturyzacja zadłużenia?

Bank nie ma interesu w tym aby nasyłać windykatorów i komorników na swoich klientów. Jest to ostateczność, która wiąże się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez bank. Dlatego, instytucja zawsze będzie starała się zaproponować inne wyjście z sytuacji, w taki sposób, aby dłużnik cały czas był w stanie spłacać swoje zobowiązanie. Skuteczną metodą może się okazać restrukturyzacja zadłużenia czyli zmiana warunków spłaty długu. Dzięki niej, bank unika dodatkowych kosztów, natomiast dłużnik nie musi obawiać się poważnych konsekwencji prawnych.

Chwilowe problemy ze spłatą

Jeżeli problem ze spłatą kredytu jest spowodowany sytuacją losową, np. utratą pracy, zalecaną formą restrukturyzacji zadłużenia jest tymczasowe zawieszenie spłaty. W porozumieniem z bankiem, klient przez kilka miesięcy nie spłaca kolejnych rat, które zostaną doliczone wraz z odsetkami do dalszego okresu spłaty. W tym czasie, dłużnik ma możliwość znalezienia nowej pracy i odzyskania płynności finansowej umożliwiającej dalszą spłatę zobowiązania. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają pewność, że w ciągu kilku miesięcy dadzą radę stanąć finansowo na nogi.

Kredyt konsolidacyjny na spłatę długów

Problemy ze spłatą mogą być spowodowane także zbyt dużą liczbą otwartych zobowiązań. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. Bank udziela nam środków na spłatę wszystkich, aktualnych długów. Zostają one połączone, w jeden, większy kredyt, który możemy spłacać na korzystniejszych warunkach. Dłuższy termin spłaty obniża miesięczną ratę i pozwala dłużnikowi złapać oddech. Choć w perspektywie długoterminowej ponosimy nieco większe koszty związane z dłuższym okresem finansowania, konsolidacja długów często jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>