Prawomocny wyrok sądu dla Providenta. Musi zapłacić 12 mln zł kary

Jedna z najbardziej znanych firm pożyczkowych w Polsce z prawomocnym wyrokiem za naruszenie interesów klientów! Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego Provident, bo to o nim mowa, musi zapłacić aż 12 mln zł kary.

Skąd kara dla Providenta?

Sprawa Providenta wraca co jakiś czas na salę sądową. Wszystko dlatego, że dokładnie sześć lat temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że działania Providenta wobec swoich klientów delikatnie mówiąc, są nieuczciwe. O co dokładnie chodzi? Pożyczkodawca w całkowitym koszcie pożyczki i RRSO (czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania) nie uwzględniał kosztu opłaty za obsługę klientów w domu oraz dodatkowej opłaty przygotowawczej. Zgodnie z obowiązującymi normami w naszym kraju, jeszcze przed zawarciem umowy o kredyt konsumenci, firma ta powinna przedstawić wszystkie informacje o kosztach pożyczki. Sąd i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodnie stwierdzili, że Provident nie dotrzymał tego obowiązku, co skutkowało tym, że klienci nie mieli szansy na porównanie warunków pożyczek z ofertami innych firm.

Wyrok apelacyjny już nie taki łaskawy

W 2017 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok z korzyścią dla Providenta, ponieważ obniżył grzywnę do wysokości około 770 tysięcy złotych. Od tego wyroku jednak odwołał się nie tylko pożyczkodawca, ale również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd Apelacyjny był jednak surowszy dla Providenta, jak ten wydany przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i podtrzymał karę w wysokości 12 mln złotych. Jak sąd podaje, działania Providenta naraziły osoby w trudnej sytuacji finansowej. O dodatkowych kosztach pożyczki byli informowani dopiero w końcowym etapie zawarcia umowy. Co więcej, opłaty, które Provident sobie pobierał za dodatkową obsługę w domu, nie były proporcjonalne do rzeczywistych kosztów, jakie ponosiła firma.

Provident zaskoczony wyrokiem sądu

Zaskoczenie przedstawicieli firmy pożyczkowej raczej nie dziwi nikogo. Firma z pewnością liczyła na rozstrzygnięcie sprawy z korzyścią dla siebie, a tu zmieniono wyrok na wyższy. Teraz Provident oczekuje na pisemne uzasadnienie decyzji i rozważa, jakie kroki podjąć dalej.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>