Ocena punktowa BIK klientów firm pożyczkowych

Już niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym, że dane BIK są cennym źródłem informacji. Dlatego korzysta z nich coraz więcej banków, czy firm pożyczkowych.  Czy to wpływa na ocenę klientów sektora pożyczkowego? Jaka jest prawda o ocenie punktowej BIK klientów firm pożyczkowych? Sprawdzamy!

Ocena punktowa BIK – co to takiego?

Co tak naprawdę oznacza ocena punktowa Biura Informacji Kredytowej? To bardzo często pojawiające się pytanie i nie w tym złego, w końcu nie każdy musi być ekspertem i orientować się w tego typu zagadnieniach. Pod nazwą punktów w BIK skrywa się ocena zdolności kredytowej, którą szacuje się na podstawie dotychczasowej aktywności na rynku kredytowej.

Z Biurem Informacji Kredytowej współpracują jednakowo banki, jak i firmy pożyczkowej. Jak się okazuje, trend ten wziąć rośnie i z informacji BIK korzysta coraz więcej instytucji. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszy się  BIG InfoMonitor, czyli biuro informacji gospodarczej należącym do Grupy BIK.

Ocena zdolności kredytowej w raportach BIK

Banki korzystają z modeli scoringowych opierających się głównie na informacjach z sektora bankowego. Oceniając zdolność kredytową, biorą jednak pod uwagę także inne czynniki, a wśród tych najpopularniejszych wymienia się formę zatrudnienia, ilość osób na utrzymaniu, jak również wiek osoby wnioskującej o zobowiązanie. Dopiero pełny obraz finansowej sytuacji klienta pozwala podjąć odpowiedni rozpatrzyć wniosek i zdecydować, czy kredyt zostanie przyznany, czy też nie. Co ciekawe, zanim instytucje finansowe ocenią naszą zdolność kredytową, możemy to zrobić sami. Wystarczy pobrać raport BIK w wersji płatnej za 39 zł.

To właśnie w niej znaleźć można ocenę w skali od 1 do 100, która jest przełożeniem oceny z modelu scoringowego BIKSco CreditRisk 3, która pozwala w przybliżony sposób ustalić swoją zdolność kredytową. Z kolei banki otrzymują dostęp do nieprzetworzonej punktacji BIKSco CreditRisk 3, która mieści się w skali od 98 do 711 punktów. Zasada oceny zdolności kredytowej jest jedna, im wyższa ocena, tym mamy większą szansę na uzyskanie potrzebnego zobowiązania.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>