Koszty poza-odsetkowe – za co płacą kredytobiorcy?


Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez kredytobiorców jest mylenie oprocentowania nominalnego z RRSO czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Drugi wskaźnik w odróżnieniu od pierwszego uwzględnia także koszty poza-odsetkowe, które ponoszą klienci decydujący się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. Z tego względu, warto poznać definicję kosztów pozaodsetkowych, aby później uniknąć przykrych niespodzianek.

Co wlicza się w koszty pozaodsetkowe?

Głównym elementem kosztów pozaodsetkowych jest przede wszystkim prowizja. Zwykle jest to dodatkowy koszt rzędu kilku lub kilkunastu procent całkowitej kwoty zobowiązania. W zależności od ustaleń, prowizję można wliczyć do miesięcznych rat lub spłacić ją wkładem własnym. Zdarzają się nieuczciwe firmy pożyczkowe, które w ramach prowizji pobierają nawet kilkadziesiąt procent kwoty. Oczywiście należy trzymać się z daleka od podobnych ofert.

Bank lub firma pożyczkowa dążą przede wszystkim do zabezpieczenia swoich pieniędzy na wypadek problemów klienta ze spłatą. W tym celu stosuje się ubezpieczenie pożyczki lub kredytu. Z tą opłatą pozaodsetkową częściej spotkamy się w przypadku większych zobowiązań. Ponadto, koszty poza-odsetkowe to także wszelkie opłaty związane z obsługą operacji finansowej. Wliczamy tu opłaty administracyjne i skarbowe. Drobną opłatę klient może ponosić także za samo rozpatrzenie wniosku.

Maksymalne limity w kosztach pozaodsetkowych

W roku 2016 w życie weszła nowelizacja Ustawy Antylichwiarskiej, która miała za zadanie ukrócić nieuczciwy proceder stosowany przez wiele firm pożyczkowych. Polegał on na windowaniu kosztów poza-odsetkowych co często kończyło się dla klientów zadłużeniem. Aktualnie, koszty poza-odsetkowe nie mogą być większe niż 25% kwoty podstawowej. W skali rocznej okresu finansowania nie mogą natomiast przekroczyć progu 30%. Dodatkowe, wszelki opłaty poza odsetkami nie mogą przekroczyć całkowitej wartości kwoty pożyczki podjętej przez klienta.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>