Kiedy przedawnia się mandat?


Mandat kredytowany to najczęstsza forma kary finansowej nakładanej za różne przewinienia i wykroczenia. Zwykle, górną granicą mandatu jest 500 złotych, choć w skrajnych przypadkach funkcjonariusze mogą ukarać kwotą nawet 1000 złotych. Tak wysokie mandaty mogą w znacznym stopniu pogorszyć sytuację finansową. M.in. z tego względu wiele osób nie płaci kary. Czy w takiej sytuacji warto liczyć na przedawnienie się mandatu?

W jakim czasie przedawnia się mandat kredytowany?

Właściwe organy mają sporo czasu na podjęcie kroków mających na celu przymusowe ściągnięcie należności. W przypadku mandatu kredytowanego, okres ten wynosi 3 lata. Jeśli w tym czasie nie odwiedził nas komornik, możemy czuć się spokojni. Po upływie 3 lat mandat uważa się za przedawniony i nie ma podstaw prawnych do jego wyegzekwowania. Zwykle, przedawnienie dotyczy mandatów na niewielkie kwoty, kiedy cała procedura ściągnięcia należności oznaczałaby istotne straty dla skarbu państwa.

Warto również wiedzieć, że nawet po upływie terminu 3 lat wierzyciel ma prawo złożenia pozwu o zapłatę kary finansowej do sądu. Jednakże w takiej sytuacji wystarczy zgłosić zarzut przedawnienia. Sąd w takiej sytuacji oddali powództwo przychylając się do wniosku dłużnika. Także w sytuacji gdy pozew o zapłatę został wniesiony przed upływem terminu, zgodnie z przepisami karalności, mandat w żaden sposób nie może zostać wyegzekwowany jeśli procedura nie zostanie przeprowadzona do momentu przedawnienia kary.

Czy warto zwlekać z zapłaceniem mandatu?

Na zapłacenie mandatu kredytowanego mamy dokładnie 7 dni roboczych. Jeśli w tym terminie system skarbowy nie odnotuje wpłaty, po pewnym czasie mogą zostać podjęte środki mające na celu przymusowe ściągnięcie grzywny. Dłużnik może się zatem w każdej chwili spodziewać wizyty komornika lub urzędników wojewody. Ponadto, mandat może zostać ściągnięty przez Urząd Skarbowy poprzez potrącenie kwoty nadpłaty podatku dochodowego. Należy także pamiętać, że osoba niepłacąca mandatów trafia do rejestru dłużników.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>