Jak oszczędzają Polacy – wyniki badań Barometru Providenta 2018


Tworzenie poduszki finansowej na czarną godzinę jest jednym z elementów prawidłowej kultury oszczędzania. Nie zawsze jesteśmy w stanie uwzględnić i przewidzieć wszystkie wydatki, które czekają nas w przyszłości. Na nieoczekiwane sytuacje warto zatem zgromadzić właściwy bufor bezpieczeństwa. Czy Polacy potrafią oszczędzać pieniądze? Na to pytanie odpowiadają nam wyniki Badań Barometru Providenta 2018.

Wzrasta liczba osób oszczędzających

W roku 2018, aż 40% ankietowanych zadeklarowało posiadanie oszczędności, które pozwalają zachować stabilność finansową na wypadek nieoczekiwanych wydatków. Warto podkreślić, że jest to aż 8 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym. Od kilku lat wzrasta społeczna świadomość na temat istotności oszczędzania. Niestety wciąż wielu Polaków nie potrafi stworzyć dostatecznie dużej poduszki finansowej, nawet, jeżeli pozwalają im na to miesięczne dochody. Nawet 40% Polaków wciąż nie posiada umiejętności odkładania środków na przyszłość.

Najlepsze wyniki osiągają seniorzy

Osoby, które przeżyły okres komunizmu w Polsce są zwykle bardziej przezorne i chętniej odkładają pieniądze na czarną godzinę. Wyniki badań wskazują, że aż 90% seniorów w wieku 60-70 lat uważa, że oszczędzanie jest bardzo istotne dla zachowania stabilności finansowej. Niestety tylko połowie respondentów, obecna sytuacja finansowa pozwala na stworzenie poduszki finansowej. W kontekście oszczędzania seniorów należy także uwzględnić, że osoby starsze bardzo często wspierają finansowo swoje dzieci oraz wnuki co znacznie utrudnia oszczędzanie.

Najmniej oszczędzających wśród osób młodych

Z kolei najsłabsze wyniki w kontekście oszczędzania obserwujemy w grupie osób młodych w wieku 15-24 lata. Choć dużo respondentów przyznawało, że posiadanie oszczędności jest bardzo ważne (81% kobiet i 75% mężczyzn), to tylko co trzecia osoba w tym przedziale finansowym zadeklarowała posiadanie odłożonych środków na przyszłość. Osoby młode łatwiej wpadają w zakupowe szaleństwa przez Internet, a także wydają swoje pieniądze na usługi związane z branżą social media.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>