Co można sprzedać w lombardzie? Czy to się opłaca?

Lombardy cieszą się dużą popularnością w Polsce. Co dokładnie można sprzedać w lombardzie? Czy opłaca się sprzedawać w lombardzie? Sprawdzamy!

Lombard – co to takiego?

Wiele osób ma problem z określeniem tego, czym jest lombard. Najwięcej z nas traktuje lombard jako miejsce, w którym można przynieść wartościowe rzeczy i uzyskać za nie gotówkę. Prawda jest jednak taka, że lombardy to instytucje prywatne, które udzielają pożyczek pod zastaw. Owszem można tutaj przynieść wartościowe rzeczy, ale będą one zastawem, czyli niczym jak gwarancją, że zwrócimy pożyczoną gotówkę. W takim razie do lombardu udaje się nie po to, by sprzedać swoje kosztowności, ale by zastawić rzeczy  i na ich wartość, otrzymać pożyczkę. Lombardy udzielają pożyczek krótkoterminowych, które zwykle należy spłacić w przeciągu 30 dni.

Co możemy zastawić w lombardzie?

Aby lombard udzielił nam pożyczki, musimy dostarczyć naprawdę wartościowych rzeczy. Co to dokładnie może być? Najczęściej przedmiotem zastawu jest biżuteria. Oczywiście nie mówimy tutaj o biżuterii wartej kilka złotych, lecz kilkaset lub kilka tysięcy. Możemy pod zastaw oddać biżuterię złotą, jak również taką z drogocennymi kamieniami typu szmaragdy, czy diamenty. Lombardy chętnie przyjmują pierścionki, naszyjniki, wisiory, kolczyki, jak również bransoletki. Pod zastaw możemy również oddać dzieła sztuki, czy antyki.

Może to być np. cenny obraz, rzeźba, czy zabytkową kolekcję monet. Coraz częściej przedmiotem zastawy bywa elektronika. Nowoczesne zegarki typu smartwatch, telefony komórkowe, laptopy, czy notebooki są również mile widziane. Przyjmowane są także sprzęty sportowe, sprzęty AGD i RTV, jak również samochody i nieruchomości.

Pożyczka w lombardzie – czy to się opłaca?

Lombardy udzielają pożyczek na podstawie wyceny dostarczonych przedmiotów. Wysokość udzielonego nam wsparcia będzie więc zależeć od pracownika instytucji. By lombardy mogły zarobić na tego typu transakcjach, zwykle zaniżają wartość przedmiotów o 20-50%, dlatego można stwierdzić, że tego typu pożyczki są mało opłacalne.

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>