Zarabiamy więcej, ale nadal nie spłacamy długów

Przerażające jest to, co wskazują dane zgromadzone w raporcie Info Długu. Według niego rośnie ilość Polaków niespłacających swoich zobowiązań finansowych. Co ciekawe, dzieje się tak pomimo poprawiającej się sytuacji finansowej w kraju. Polacy zarabiają więcej, korzystają też z rządowych programów, więc jaka jest tego przyczyna?

Rosnące zadłużenie Polaków

W marcu 2019 roku wydano 35. edycję ogólnopolskiego raportu o osobach nieterminowo spłacających swoje zadłużenia w bankach i innych podmiotach. Znajdziemy w nim przede wszystkim informacje o niesolidnych dłużnikach, których wpisano do BIG Info Monitor i BIK, ale to nie wszystko. Raport zawiera również informacje o przeterminowanych długach o co najmniej 30 dni, których wartość minimalna wynosi 200 zł. W 35. wydaniu Info Długu skupiono się na porównaniu sytuacji z końca roku 2017 i 2018 roku. Niestety wyniki te na napawają dumą. Zgodnie z raportem, pod koniec 2018 roku aż ponad 2,78 milionów Polaków miało kłopoty z uregulowanie w terminie swoich zobowiązań kredytowych oraz pozakredytowych, których łączna wartość wyniosła prawie 74 mld zł. W porównaniu do wcześniejszego roku liczba zadłużonych wzrosła o 93,8 tys., a kwota zadłużenia o 6,8 mld zł. Największe trudności w spłacie sprawiają nam zobowiązania pozabankowe, które stanowią 54% całej sumy zadłużenia, a zobowiązania kredytowe 46%.

Na co w takim razie przeznaczamy swoje zarobki?

Sytuacja finansowa Polaków zdecydowanie się polepszyła. Polacy zarabiają więcej, spadło też bezrobocie i mogą korzystać z różnych programów rządowych (jak na przykład program 500+). Wydawać by się mogło, że w takim razie spaść powinno zadłużenie, lecz niestety tak nie jest, co więcej, ono wciąż rośnie. Na to w takim razie przeznaczamy swoje pieniądze? Z danych BIG i BIK  możemy wywnioskować, że wyższe zarobki przeznaczamy na cele konsumpcyjne i poprawę zdolności kredytowej po to, by zadłużyć się na jeszcze większe kwoty. Statystycznie więc aż 88 Polaków na 100 boryka się z problemami finansowymi.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>