Świadczenie urlopowe – czym jest i kto może na nie liczyć?

Płatny urlop przysługuje wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę. A czy wiedziałeś, że wielu z nich ma też prawo do świadczeń urlopowych? Nie! To koniecznie przeczytaj poniższy tekst, gdyż prezentujemy w nim, jak świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą mają się do siebie!

Świadczenie urlopowe – o co w tym chodzi?

O co dokładnie chodzi w tych świadczeniach urlopowych? Pewnie to pytanie zadaje sobie wiele osób z nadzieją, że oni także mają na dodatkowe pieniądze. Świadczenia urlopowe są bezpośrednio związane ze wczasami pod gruszą, czyli najprościej mówiąc z urlopem pracowniczym. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju każdy przedsiębiorca, który zatrudnia u siebie więcej niż 20 osób na umowę o pracę, powinien założyć coś takiego jak zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Jednak pamiętajmy, że powinien, a nie musi. Dlatego niestety nie każdy może liczyć na dodatkowe pieniądze. Jeśli nie wiemy, czy taki fundusz w firmie istnieje, możemy podpytać się w kadrach. Dzięki temu szybko rozwiejemy swoje wątpliwości.

To jednak nie wszystko, firmy, które działają w formie jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego są zobligowane do założenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ilość zatrudnionych osób tutaj nie ma większego znaczenia, więc osoby zatrudnione w takich firmach mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z tytułu świadczeń urlopowych.

Świadczenie urlopowe – komu przysługuje?

Komu przysługuje w takim razie świadczenie urlopowe? Jak wygląda zależność między świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą? Na to pytanie nie uzyskamy jednoznacznych odpowiedzi. Wszystko dlatego, że to, kto może otrzymać świadczenie urlopowe, zależy od regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Każda firma może stworzyć swój regulamin, więc może on się różnić w zależności od danej firmy. Z reguły do takich świadczeń mają prawo pracownicy, jak i ich  najbliższe rodziny – czyli o świadczenia urlopowe mogą też wystąpić żona, mąż lub dzieci).

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>