PPK pracownicze plany kapitałowe – jak się wypisać?

Nie chcesz uczestniczyć w PPK? Zastanawiasz się, jak wypisać się z pracowniczych planów kapitałowych? Zapraszamy do krótkiej lektury! W poniższym tekście podpowiadamy, jak to zrobić.

PPK co to takiego?

Pracownicze plany kapitałowe to program, który ma na celu zapewnić pracownikom bezpieczeństwo finansowe i dostęp do odkładanych oszczędności zarówno przez pracodawcę, pracownika, jak i budżet państwa. Wraz z wejściem ustawy o PPK w życie, niektóre firmy zostały automatycznie zapisane do programu oszczędnościowego, a wraz z nimi ich pracownicy. Automatyczny zapis do pracowniczych planów kapitałowych objął osoby znajdują się w wieku od 18 do 54 lat. Ze środków zgromadzonych można jednak korzystać po osiągnięciu 60 roku życia.

PPK – jak zrezygnować?

No właśnie, jak możemy zrezygnować z PPK? Zarówno na stronie internetowej PPK, jak i w ustawie możemy znaleźć informacje o tym, że udział w długoterminowym systemie oszczędzania jest dobrowolny. Oznacza to, że możemy zrezygnować z udziału w programie w dowolnym czasie. Jak dokładnie? Musimy wykonać kilka prostych kroków. Przede wszystkim powinniśmy pobrać, a następnie wydrukować deklarację dotyczącą rezygnacji z PPK.

Następnie należy ją wypełnić w sposób czytelny – co ważne musimy to zrobić ręcznie, nie komputerowo. Do wypełnienia druku będziemy potrzebować numeru PESELE, numery i serii dowodu osobistego, dlatego lepiej mieć go pod ręką, bo to ułatwi nam cały proces. Naszym następnym krokiem będzie uzupełnienie danych dotyczących pracodawcy oraz zapoznać się z oświadczeniem, które mówi, że mamy wiedzę dotyczącą konsekwencji rezygnacji z udziału w programie PPK.

Uzupełnioną deklarację należy złożyć swojemu pracodawcy, gdyż to do niego należy dostarczenie dokumentu odpowiedniej instytucji finansowej. Pracodawca na złożenie wniosku ma 7 dni od momentu, kiedy mu go dostarczymy. Od miesiąca złożenia dokumentu zostanie zniesiony obowiązek dokonywania wpłat na konto pracownika w PPK.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>