Opłaty za telewizor w szpitalach są nielegalne?


Zdecydowana większość z nas spotkała się z systemem telewizji szpitalnej. Żeby obejrzeć wiadomości, ulubiony serial lub wydarzenie sportowe, pacjent musi sięgnąć do swojego portfela po drobne. System ten funkcjonuje od tak wielu lat, że nikt w zasadzie nie podejmował tematu legalności takiego rozwiązania. Jak się okazuje, płatna telewizja w szpitalach może stanowić naruszenie praw pacjenta. Tak zadecydował Naczelny Sąd Administracyjny.

Opłata za telewizor, szafkę i czajnik

Temat został poruszony przy okazji procederu stosowanego przez jedne z pomorskich szpitali. Placówka pobierała opłatę 30 PLN za tydzień dostępu do telewizora oraz 10 PLN za dostęp do szafki oraz czajnika. Jednak największe kontrowersje wzbudziła konieczność przychodzenia na oddział z własnymi lekami, które pacjent musiał przyjmować na co dzień. Rzecznik Praw Pacjenta postanowił zainterweniować i całą sprawę zgłosił do sądu.

Początkowo, Wojewódzki Sąd Administracyjny nie przychylił się do argumentacji Rzecznika. Decyzję zmienił dopiero Naczelny Sąd Administracyjny, który stwierdził naruszenie zbiorowych praw pacjenta, a także prawo pacjenta do godności. Czy taki wyrok oznacza przełom? Niekoniecznie, ponieważ o ile opłaty za szafkę i czajnik, a także konieczność przynoszenia leków to ogromne naruszenie praw pacjenta, o tyle płatna telewizja funkcjonuje przecież w zdecydowanej większości szpitali publicznych.

Rosnący problem zadłużonych szpitali

Szpitale publiczne robią wszystko by zdobyć dodatkowe środki na bieżącą działalność. Dofinansowania ze skarbu państwa okazują się niewystarczające. Aktualne zadłużenie szpitali publicznych w naszym kraju sięga poziomu 13 miliardów złotych. W związku z tym, pacjenci niestety nie mogą liczyć na pyszne i odżywcze posiłki, a także wysoki komfort na sali szpitalnej. W światowym rankingu poziomu służby zdrowia Polska zajmuje 39. miejsce. Niby wynik nie najgorszy, ale odwiedzając szpitale w krajach zachodnich, można odczuć prawdziwą przepaść.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>