Najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów w sieci

Bezpieczne zakupy w sieci

Coraz więcej ludzi preferuje wybór zakupów w sieci aby uniknąć kolejek, tłoku oraz hałasu, czyli nieodzownych elementów każdej galerii handlowej w weekend. Zakupy online proponując nam również większy wybór, konkurencyjne ceny oraz ciekawe promocje, których nie uświadczymy w sklepach stacjonarnych. Decydując się na zakupy online warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach, które uchronią nasze dane osobowe oraz pieniądze na koncie przed atakami hackerów. Jakie są najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów w sieci?

Sprawdzaj wiarygodność sklepu internetowego

Gdy zakupy online nie były tak popularne, różni oszuści próbowali tworzyć fałszywe sklepy kuszące atrakcyjnymi cenami niższymi nawet o połowę w porównaniu z prawdziwym sklepem. Świadomość społeczna na temat podobnych praktyk wciąż stała na niskim poziomie. Takie sklepy można było poznać po braku jakichkolwiek danych teleadresowych. Spisy firm nie zawierały żadnych informacji o takim sklepie. Odbiór osobisty towaru był oczywiście niemożliwy. Gdy wybraliśmy płatność za pobraniem, paczka po prostu nie dochodziła. Ale środki przelane z góry były bezpowrotnie tracone. Autorzy podobnych oszustw często pozostawali bezkarni.

Wybieraj sklepy z dobrym zabezpieczeniem strony

Rzetelne i wiarygodne sklepy internetowe robią wszystko, aby zapewnić swoim klientom odpowiednie bezpieczeństwo. Większość sklepów decyduje się zatem wykupić usługę SSL odpowiadającą za bezpieczną transmisje danych w Internecie. Użytkownik rejestrując konto i wpisując wszystkie dane może się czuć całkowicie bezpiecznym. O protokole SSL informuje nas zielona kłódka lub odpowiedni napis. Niezależnie od przeglądarki internetowej, obecność zabezpieczenia można poznać po adresie zaczynającym się od „https”.

Dbaj o bezpieczeństwo Twoich płatności online

Podobną ostrożność, a nawet większą, powinniśmy zachować przy płaceniu za nasz zakup. Obecnie, niemal każdy sklep internetowy oferuje błyskawiczne metody płatności. Korzystając z usług pośredniczącej platformy jesteśmy w stanie błyskawicznie opłacić należność. Obecnie, jedną z bezpieczniejszych metod płacenia jest płatność mobilna BLIK. Należy unikać płacenia kartą, gdyż ewentualny wyciek danych oznacza, że hacker otrzymuje możliwość swobodnego przetransferowania naszych środków zgromadzonych na karcie. Platformy płatnicze również są zabezpieczane różnymi protokołami, o których informuje pasek adresu.

Linki reklamowe mogą być próbą oszustwa

Phishing to bardzo niebezpieczna forma oszustwa, którego ofiarami padło wiele tysięcy ludzi na całym świecie. Hacker tworzy fałszywą stronę sklepu internetowego i rozsyła linki reklamowe. Skrzynki mailowe zwykle wyłapują próby oszustwa i umieszczają wiadomość w spamie. Niestety, czasami filtry zawodzą, a wiadomość trafia do nieświadomego konsumenta. Po kliknięciu w link zostaniemy przeniesieni do fałszywej strony sklepu. Ponadto, możemy zainfekować komputer wirusem, który będzie sczytywał wpisywane loginy i hasła. Dlatego unikajmy linków reklamowych i zawsze wpisujmy ręcznie adres sklepu online.

Archiwizuj dowód zakupu i korespondencje ze sprzedawcą

Dokonany zakup nie zawsze może nam się spodobać. Każdy konsument ma jednak 10 dni by odesłać produkt wraz z opakowaniem i domagać się zwrotu kosztów zakupu. W tym celu warto posiadać dowód zakupu. Znajdziemy go na naszej skrzynce mailowej. Sklep potwierdza dokonany zakup oraz przyjęcie naszej wpłaty. Dzięki temu, możemy później skorzystać z opcji zwrotu towaru. Ponadto, każdy konsument ma dwa lata na złożenie reklamacji. Warto zatem archiwizować wiadomości email, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy okażą się przydatne.

Sprawdzaj opinie klientów na temat sklepu

Prawdziwą skarbnicę cennych informacji na temat sprzedawcy znajdziemy w opiniach innych klientów. To prosty i szybki sposób by zweryfikować wiarygodność sklepu internetowego oraz poziom świadczonych usług. Czytając komentarze dowiesz się jak szybko realizowane są zamówienia, czy produkt otrzymany przez klienta jest zgodny z opisem oraz czy ewentualny kontakt ze sprzedawcą jest szybki i sprawny. Oceny i opinie klientów powinniśmy sprawdzać przede wszystkim na aukcjach internetowych przed dokonaniem zakupu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>