Komu przysługuje urlop okolicznościowy?


W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, które skutecznie uniemożliwiają efektywne wykonywanie swoich obowiązków. Z tego właśnie względu, od wielu lat w naszym kraju obowiązuje prawo do wykorzystania urlopu okolicznościowego. Dni wolne wzięte na jego podstawie nie są wliczane do urlopu wypoczynkowego przysługującego nam ustawowo. W jakich sytuacjach pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy?

Śmierć osoby bliskiej

Pierwszą sytuacją upoważniająca do wzięcia urlopu okolicznościowego jest śmierć osoby bliskiej. W przypadku śmierci rodzica, małżonka, macochy, ojczyma lub dziecka przysługują 2 dni wolne. Natomiast w przypadku śmierci rodzeństwa, teściów lub dziadków, pracownik może otrzymać 1 dzień wolny. Urlop okolicznościowy może zostać wykorzystany zarówno w dniu zgonu lub w dniu pogrzebu. Pracodawcy należy jednak dostarczyć akt zgonu, dzięki czemu, dzień wolny będzie mógł zostać wliczony na poczet urlopu okolicznościowego, a nie wypoczynkowego.

Ślub w rodzinie

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest ślub własny lub dziecka. W pierwszej sytuacji pracownikowi przysługują dwa dni wolne. W przypadku ślubu dziecka, urlop okolicznościowy można wziąć na 1 dzień. Wolne można wykorzystać nie tylko w dniu uroczystości, ale także na poczet załatwiania niezbędnych formalności związanych z jej organizacją. W przypadku ślubu, po czasie należy dostarczyć pracodawcy akt zawarcia związku małżeńskiego.

Narodziny dziecka

Trzecią sytuacją upoważniającą do wzięcia 2 dni urlopu okolicznościowego są narodziny dziecka. Dokumentem upoważniającym do wliczenia wolnego na poczet tego urlopu jest akt urodzin. Warto także dodać, że w roku kalendarzowym pracownik może wykorzystać kolejne 2 dni urlopu okolicznościowego wynikające z konieczności opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14. roku życia. W ostatniej wymienionej sytuacji, pracownik nie musi przekładać żadnych dokumentów, ale powinien z wyprzedzeniem poinformować pracodawcę o wzięciu urlopu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>