Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu? Jakie ma prawa i obowiązki?

Instytucje finansowe stosują różnego typu zabezpieczenia względem osób, które ubiegają się u nich o produkty finansowe. Jednym z dość popularnych zabezpieczeń kredytów jest żyrant. Kim jest żyrant? Jakie są jego prawa i obowiązki? Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Żyrant – kto to taki?

Kim właściwie jest żyrant? Co kryje się za tym terminem? Żyrant, zwany również poręczycielem lub gwarantem, to osoba, która jest dodatkowym zabezpieczeniem dla osoby zaciągającej pożyczkę lub kredyt. W sytuacjach, kiedy kredytobiorca nie będzie wywiązywał się ze swojego zobowiązania wobec kredytodawcy (banku lub instytucji finansowej), obowiązek spłaty przechodzi na żyranta. Gwarantem może zostać każdy, kto ukończy 18. rok życia. Najczęściej żyrantami zostają bardzo bliskie osoby, ktoś z rodziny, przyjaciół lub zaufani partnerzy biznesowi. Co ważne, musi to być osoba, która ma zdolność kredytową. Instytucje finansowe nie uznają za wystarczające poręczenia od osoby, która nie ma odpowiednich dochodów oraz zdolności kredytowej.

Prawa i obowiązki żyranta

Wobec żyranta instytucje finansowe stawiają jasne oczekiwania. Jego podstawowym obowiązkiem  jest spłata zaciągniętego zobowiązania ( niezależnie od tego, czy jest to pożyczka, czy kredyt) w sytuacji, gdy kredytobiorca przestaje je regulować. Dokładny zakres odpowiedzialności poręczyciela reguluje umowa z bankiem. W chwili, gdy kredytobiorca zaciąga zobowiązanie, zostają ustalone dokładne szczegóły odpowiedzialności żyranta z tego tytułu i zostają one sporządzone w formie umowy, którą następnie podpisuje żyrant. Co można w niej określić? Żyrant może zobowiązać się do spłaty tylko samej kwoty kredytu bez odsetek czy prowizji banku.

A co z prawami żyranta? Co przysługuje osobie, która zgadza się zostać zabezpieczeniem zaciąganego zobowiązania? Do podstawowych praw żyranta należy wgląd do dotychczasowej spłaty zadłużenia. To jednak nie wszystko, żyrant może oczekiwać od banku informowania o opóźnieniach lub niespłacaniu zobowiązania przez kredytobiorcę. Co więcej, żyrant może też ubiegać się o zwrot spłaconych rat od kredytobiorcy, który nie wywiązał się z zobowiązania.

Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu?

Oczywiście wtedy, gdy kredytobiorca wywiązuje się ze spłaty. Żyrant jest tylko formą zabezpieczenia, więc jeśli kredytobiorca spłaca regularnie swoje zobowiązanie, nie robi zaległości, to żyrant nie musi niczego regulować.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>