Jak wydostać się ze spirali zadłużenia?


Osoby, które utkwiły w spirali zadłużenia często czują się jak w labiryncie bez wyjścia. Naglące zobowiązania oraz ciągły deficyt pieniędzy daje się we znaki i niekorzystnie wpływa na wszystkie dziedziny codziennego życia. Sytuacja każdego dłużnika jest inna i ciężko wskazać jeden, skuteczny sposób na wydostanie się z problemów finansowych. Należy jednak wyróżnić kilka podstawowych zasad, które pomagają wydostać się ze spirali zadłużenia.

Przestań się zamartwiać i zacznij działać

Rozpaczanie nad rozlanym mlekiem nie sprawi, że powróci ono do butelki. Należy podjąć konkretne działania w celu uprzątnięcia bałaganu. Zacznij od stworzenia konkretnego planu działania. Wypisz wszystkie zobowiązania uwzględniając przede wszystkim te najbardziej naglące. Stwórz także listę miesięcznych wydatków i zastanów się gdzie możesz najwięcej zaoszczędzić. W przypadku spirali zadłużenia, każda oszczędzona złotówka jest na wagę złota. Plan działania powinien uwzględniać wszelkie możliwe sposoby na obniżenie kosztów życia.

Spróbuj znaleźć porozumienie z wierzycielami

Banki i firmy pożyczkowe niechętnie decydują się na postępowanie sądowe w celu rozpoczęcia egzekucji komorniczej. To dodatkowe koszty, które ograniczają instytucjom zyski. A zatem w interesie zarówno wierzyciela, jak również dłużnika, jest znalezienie kompromisu, który pozwoli na spłatę zobowiązania. Tymczasowe zawieszenie spłaty lub zmiana warunków pozwoli Ci zyskać czas na uporanie się z innymi problemami i znalezienie pieniędzy na pokrycie zobowiązania. Warto zatem podjąć wspólny dialog z wierzycielem.

Poszukaj źródeł dodatkowego dochodu

Rozsądne gospodarowanie każdą złotówką nie zawsze wystarczy do opuszczenia spirali zadłużenia. Bardzo często konieczne będą także dodatkowe źródła dochodu. Zastanów się, w jaki sposób możesz zainwestować swój czas na zdobycie gotówki. Prace dorywcze? Korepetycje? A może sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów? Poświęcenie swojego wolnego czasu w celu zdobycia dodatkowych dochodów to jedna z najważniejszych zasad wychodzenia ze spirali zadłużenia.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>