Ile może zabrać komornik w procesie egzekucji komorniczej?

Niespłacone zobowiązania finansowe i coraz bardziej przeciągające się opóźnienie w końcu doprowadzą do wizyty komornika. O tym, jak dużą część majątku może zabezpieczyć komornik decyduje sąd w porozumieniu z wierzycielem. Oczywiście osoba zadłużona nie może zostać w pełni pozbawiona środków do życia. Dlatego istnieją określone limity, które decydują o tym, ile może zabrać komornik w trakcie egzekucji komorniczej.


Jakie środki mogą zostać zabezpieczone przez komornika?

Zanim określimy dokładne limity i ograniczenia obowiązujące w trakcie egzekucji komorniczej, sprawdźmy jakie środki mogą zostać zabezpieczone w procesie. Na poczet zadłużenia komornik może oczywiście zająć zarówno nieruchomości jak również majątek ruchomy, czyli sprzęty gospodarstwa domowego lub samochód. Z jakich źródeł komornik ma prawo odebrać dłużnikowi pieniądze? Oczywiście z wypłaty, emerytury lub renty, zasiłku, a także ze zwrotu podatku. Komornik ma również możliwość zablokowania środków zgromadzonych na naszym koncie bankowym i na lokacie.”


Wypłata, emerytura, renta – jaka część środków może zostać zajęta?


Komornik w pierwszej kolejności określi wartość i źródło naszego miesięcznego dochodu. W przypadku umowy o pracę, w procesie egzekucji komorniczej może zostać zajęte nawet 50% naszych zarobków. Wyjątkiem jest wynagrodzenie minimalne w wysokości 1530 zł netto, które jest zwolnione w procesie komorniczym.
W dużo gorszej sytuacji są osoby zatrudnione na umowie o zlecenie lub dzieło. W tej sytuacji komornik ma prawo zająć całe wynagrodzenie uzyskane z umowy. W przypadku niepełnego wymiaru pracy oraz prac dorywczych. kwota zwolniona z postępowania komorniczego jest obliczana proporcjonalnie do zsumowanego etatu dłużnika. W przypadku emerytury lub renty, komornik blokuje nasze środki bezpośrednio w ZUS-ie. Zablokowaniu podlega 25% środków.


Dodatkowe źródła dochodu – ile może zająć komornik?


Komornik pa prawo zająć pieniądze pochodzące z zasiłku dla bezrobotnych. W świetle prawa, osoby te są traktowane tak jak gdyby posiadały umowę o pracę. A zatem, w egzekucji komorniczej można stracić 50% miesięcznego zasiłku. Procesowi egzekutywy podlega również ewentualny zwrot podatku. Tutaj blokowana jest pełna kwota na poczet spłacenia długów. Postępowaniu komorniczemu nie podlegają natomiast alimenty, a także świadczenia z programu Rodzina 500+.


O tym warto pamiętać przy postępowaniu komorniczym


Jeżeli posiadasz długi i obawiasz się postępowania komorniczego, pamiętaj o tym, by stworzyć oddzielne konto bankowe, na które wpływać będą alimenty oraz inne środki zwolnione z egzekutywy. Komornik w przypadku zajęcia konta bankowego nie sprawdza bowiem pochodzenia danych środków. Pamiętajmy również, że w przypadku konta bankowego, środki poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia netto (1530 zł) nie mogą podlegać zajęciu. Jeśli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia do pracy komornika, możemy wnieść skargę do sądu rejonowego, pod który podlega komornik.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>