Co piąty mieszkaniec Europy pożycza pieniądze na zapłatęrachunków


Coraz więcej osób w Europie potrafi regularnie oszczędzać pieniądze i tworzyć solidny zapas finansów na trudniejszą sytuację lub poważniejszy zakup. Jednocześnie, wzrasta także grupa ludzi zmuszonych do cyklicznego pożyczania pieniędzy na konieczne wydatki. Z badań przeprowadzonych przez firmę Intrum wynika, że nawet co piątemu Europejczykowi zdarza się zaciągać pożyczkę gotówkową na zapłacenie rachunków.

Najgorszej wypada Wielka Brytania

Aż 30% osób mieszkających w Wielkiej Brytanii jest od czasu do czasu zmuszonych do zaciągnięcia pożyczki na zapłacenie rachunków. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć wysoki współczynnik imigrantów żyjących z zasiłków. Najlepiej w zestawieniu wypada Estonia, w której tylko 12% osób deklaruje regularne pożyczki. Jak sytuacja wygląda w Polsce? U nas również wiele osób jest zmuszonych do podejmowania podobnych pożyczek, ale nie odbiegamy od średniej wykazanej w badaniu europejskiej firmy Intrum.

Jaki wpływ mają zmiany cywilizacyjne?

Jak się okazuje, niedostateczne zarobki to niejedyny powód, dla którego co piąty Europejczyk sięga po dodatkowe pieniądze na spłatę rachunków. Ogromny wpływ ma także bujny rozwój branży e-commerce oraz social media. Łatwość i dostępność zakupów online sprawia, że wielu ludzi żyje ponad stan i wydaje pieniądze na różne mniej potrzebne rzeczy co sprzyja deficytom środków finansowych na konieczne opłaty. Aż 42% ankietowanych stwierdziło w badaniu, że portale społecznościowe wywierają dużą presję na dokonywanie zakupów różnych produktów i usług.

Potrzebne są zmiany w edukacji?

Badania pokazują jasno, że przyczyną rosnącego współczynnika osób pożyczających na rachunki często jest życie ponad stan oraz nieprawidłowe zarządzanie pieniędzmi. Wiele osób wyraża opinie, ze potrzebne są zmiany w edukacji. Szkoła już od najmłodszych lat powinna uczyć prawidłowego gospodarowania pieniędzmi oraz oszczędzania. Takie zdanie wyraża aż 70% ankietowanych rodziców wychowujących nieletnie dziecko. Wydaje się, że obecne zmiany cywilizacyjne rzeczywiście wymagają pewnych zmian w aktualnym sposobie edukacji.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>