Kim jest osoba żyranta oraz jakie są jego prawa i obowiązki?


Jeśli Twoja aktualna sytuacja finansowa nie pozwala na podjęcie większego zobowiązania finansowego, jedynym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy poręczyciela. Osoba żyranta na równych zasadach bierze na siebie odpowiedzialność spłaty zaciągniętego przez Ciebie kredytu. Kto może zostać poręczycielem naszego zobowiązania oraz jakie prawa i obowiązki posiada żyrant?

Kim dokładnie jest osoba żyranta?

Słowo żyrant pochodzi od łacińskiego słowa „gyrus” oznaczającego obieg. W sytuacji pożyczki z poręczeniem, majątek żyranta stanowi zabezpieczenie zaciągniętego zobowiązania. Gwarantem może zostać ktoś z grona krewnych lub znajomych. Poręczyciel powinien również spełniać dwa warunki: Pierwszym jest oczywiście wysoka zdolność kredytowa potrzebna do zabezpieczenia zaciągniętego zobowiązania finansowego. Banki zwykle decydują się także na ustalenie progu wiekowego, w którym musi mieścić się żyrant, np. 21-75 lat.

Jak wziąć pożyczkę z żyrantem?

Wszystkie formalności związane z pożyczką z poręczeniem można w dzisiejszych czasach załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić wiosek online na stronie internetowej banku lub firmy pożyczkowej i uwzględnić w nim dane swoje oraz żyranta. Pożyczkodawca kontaktuje się następnie z osobą gwaranta w celu uzyskania zgody na podżyrowanie kredytu. W tej fazie oceniana jest także zdolność kredytowa poręczyciela. Jeśli będzie ona satysfakcjonująca dla banku lub firmy pożyczkowej, jeszcze tego samego dnia otrzymasz pozytywną odpowiedź o przyznaniu pożyczki.

Jakie prawa posiada poręczyciel?

Wiemy już, że poręczyciel obliguje się do przejęcia odpowiedzialności za spłatę zobowiązania w sytuacji, gdy pożyczkobiorca będzie zalegał ze spłatą. Jakie prawa posiada natomiast żyrant? Osoba poręczyciela ma prawo wglądu do aktualnej sytuacji i w każdej chwili może zażądać od kredytodawcy informacji na temat stanu spłaty kredytu. Jeśli gwarant będzie zmuszony spłacać zobowiązanie, staje się automatycznie wierzycielem i ma prawo żądać zwrotu utraconych pieniędzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>