Czym charakteryzuje się fałszywy banknot? Jak go rozpoznać?


Z roku na rok jesteśmy świadkami coraz to bardziej zuchwalszych prób podrabiania banknotów w Polsce, jak i na całym świecie. Próby te często kończą się na początku sukcesem, albowiem w dobie coraz to szerzej dostępnej technologii, coraz częściej w warunkach domowych możemy uzyskać odpowiednio wiarygodny duplikat pieniężny. Czy jednak nie ma możliwości, aby wykryć takową fałszywkę? Owszem, jest!

Fałszywe banknoty wykonane są w zdecydowanie gorszych warunkach i przy użyciu słabszej jakości materiałów, jak i sprzętów przeznaczonych do ich produkcji. Skutkiem tego możemy znajdywać konkretne elementy, które odbiegają od banknotów oficjalnie wprowadzonych do obrotu przez Ministerstwo Finansów.

Na czym dokładnie polega różnica?

Podstawą jest papier. Podrobione banknoty są wykonywane na papierze bardziej twardym, lub też bardziej wiotkim, dlatego też łatwo odczuć różnicę, mając przy sobie zarówno banknot oryginalny, jak i banknot podrobiony. Jeśli otrzymywany banknot wzbudza w dotyku nasze podejrzenie, warto od razu zweryfikować go przy udziale innego, oryginalnego banknotu.

Kolejną, równie istotną kwestią są wypukłości na banknocie. Na co dzień nie są one przez nas kompletnie odczuwalne, lecz podczas dokładnego dotyku odczujemy że na portrecie władcy, godle i wszystkich napisach występują dość wyraźne wypukłości, które są wyczuwalne dla ludzkiej dłoni. Jeśli ich brakuje, oznacza to, że nasz banknot prawdopodobnie został podrobiony.

Co robimy z fałszywkami?

Oczywiście sprawa jest poważna, albowiem nie tylko za produkcję, lecz także za posiadanie i wprowadzanie w ruch banknotów nieoryginalnych grożą bardzo duże kary pieniężne. Inaczej jest w wypadku, gdy robimy to nieświadomie – wtedy żadna kara nam nie grozi.

Jeśli występuje choć podejrzenie z naszej strony odnośnie posiadania nieoryginalnego banknotu, warto jest udać się na policję i zweryfikować to. Następnie zostaniemy przesłuchani w charakterze świadka w okolicznościach, w jakich pozyskaliśmy banknot i będziemy także zobowiązani do oddania trefnego banknotu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>